AcasăEvenimentSportCUPA MONDIALĂ – În grupa României, Italia a învins Canada

CUPA MONDIALĂ – În grupa României, Italia a învins Canada

Italia a reuşit prima victorie la Cupa Mondială, 23-18 (13-10) în faţa Canadei. Europenii au fost luaţi prin surprindere în debutul partidei de pe Elland Road, din Leeds. Canadienii au condus cu 10-0 după doar 16 minute. Van der Merwe a marcat primul eseu al partidei, însă Italia a echilibrat imediat disputa. Rizzo a reuşit să culce balonul în terenul de ţintă al canadienilor, iar Allan a adus încă opt puncte pentru italieni până la pauză.

Evans a reuşit al doilea eseu al canadienilor. Intrat pe teren în minutul 58, italianul Mauro Bergamasco (36 de ani)a devenit al treilea jucător ce evoluează la trei Cupe Mondiale, după Brian Lima (Samoa) și Ovidiu Toniță (România).

Imediat, Garcia a realizat eseul, iar transformarea lui Allan a dus scorul la 20-15. Hirayama a mai adus trei puncte pentru canadieni, însă acelaşi Allan a stabilit scorul final, 23-18 pentru Italia.

Italia a ajuns la patru puncte în grupa României, în timp ce Canada a reuşit primul punct din grupa D, bonusul defensiv pentru eşecul la mai puţin de 7 puncte.

În fața a 33.120 de spectatori, arbitrul irlandez George Clancy a condus echipele:
Italia: McLean – Sarto, Benvenuti (Campagnaro, 59), Garcia (Palazzani, 73), Venditti – Allan, Gori – Minto, Vunisa (Mauro Bergamasco, 58), Zanni – Furno, Geldenhuys (Fuser, 79) – Cittadini (Castrogiovanni, 47), Ghiraldini (Giazzon, 59), Rizzo (Aguero, 47). Selecționer: Jacques Brunel

Canada: Evans – Mackenzie, Hearn, Braid (Trainor, 14), van der Merwe – Hirayama (Jones, 73), Mackenzie (Mack, 56) – Moonlight, Ardron, Dala – Cudmore (Olmstead, 72), Sinclair – Wooldridge (Tiedemann, 65), Barkwill (Carpenter, 58), Buydens (Sears-Duru, 56). Selecționer: Kieran Crowley.
În această grupă au mai avut loc meciurile: Franța – Italia 32-10, Irlanda – Canada 50-7, Franța – România 38-11.

În clasamentul grupei conduce Franța  9 puncte (două jocuri), urmată de Irlanda – 5 p (1 j), Italia – 4 p (2 j), Canada – 1 p (2 j), România – 0 p (1 j).

România va întâlni duminică Irlanda, de la ora 18,45, pe stadionul Wembley din Londra.