AcasăEvenimentSportCUPA EHF - Corona Brașov a fost învinsă acasă în prima manșă...

CUPA EHF – Corona Brașov a fost învinsă acasă în prima manșă a semifinalelor

ASC Corona 2010 Brașov a fost învinsă de formația germană TuS Metzingen cu scorul de 26-22 (15-11), duminică seara, în Sala Sporturilor ”Dumitru Popescu-Colibași”, în prima manșă a semifinalelor Cupei EHF la handbal feminin.

Echipa antrenată de George Bogdan Burcea a făcut o primă repriză slabă, fiind condusă și la șapte goluri, 3-10 (16), 7-14 (24), 8-15 (26). La pauză, Corona avea de recuperat patru goluri, liderul din Germania conducând cu 15-11.

Corona s-a apropiat la doar trei goluri, 13-16 (33), dar apoi scorul a luat din nou proporții, 14-21 (43). A urmat o nouă cursă de urmărire și echipa de sub Tâmpa a reușit să vină la două goluri, 21-23 (53), iar apoi 22-24 (56), dar nu au mai avut resurse să forțeze egalarea și au pierdut la patru goluri, 22-26.

Cristina Zamfir a fost cea mai bună jucătoare a echipei Corona, cu 10 goluri. Pentru gazde au mai înscris Laura Chiper 3 goluri, Carmen Cartaș 2, Camelia Hotea 2, Dana Pricopi 2, Nicoleta Dincă 1, Marinela Neagu 1, Daniela Rațiu 1.

Pentru echipa oaspete, antrenată de ungurul Csaba Konkoly, au marcat: Anna Loerper 11 goluri, Julia Behnke 6, Bernadett Temes 4, Tonje Loseth 2, Kelly Vollebregt 2, Katharina Beddies 1.

Meciul a fost arbitrat de sârboaicele Vanja Antic și Jelena Jakovljevic, delegat EHF fiind austriacul Christian Kaschutz.

Returul va avea loc pe 9 aprilie, la Tubingen.