AcasăEvenimentSportCupa Davis. România trece în avantaj după un meci superb la dublu....

Cupa Davis. România trece în avantaj după un meci superb la dublu. Cuplul Tecău- Mergea s-a reunit după patru ani!

România a preluat conducerea în confruntarea cu Finlanda, scorul fiind 2-1. Sâmbătă s-a disputat meciul de dublu, în care perechea formată din Horia Tecau și Florin Mergea a câștigat clar duelul cu Jarkko Nieminen și Harri Heliovaara, scor 6-4, 7-6 (4), 6-1.
Reuniți după o pauză de patru ani, Horia Tecau și Florin Mergea au făcut o partidă mare la dublu și păstrează vii speranțele românilor.

Perechea formată din Jarkko Nieminen și Harri Heliovaara nu a putut face față raidurilor noastre, iar scorul de 3-0 este conform cu cele petrecute pe teren.

În primul set, Tecau și Mergea au realizat break-ul în game-ul al treilea, iar apoi au servit impecabil și s-au impus cu 6-4.

Setul secund a fost ceva mai tensionat. Și de această dată am făcut primii break-ul, în game-ul cu numărul cinci, dar finlandezii au revenit imediat.

S-a ajuns astfel la tie-break, unde am obținut setul fără emoții.

Ultimul set, al treilea, a fost o demonstrație de forță din partea băieților noștri, care s-au impus cu 6-1.

După această victorie păstrăm emoții mari pentru duminică. Deși pornim cu un avantaj de un punct după două zile, Marius Copil și Victor Crivoi vor avea o misiune dificilă în meciurile de simplu cu Jarkko Nieminen, respectiv Harri Heliovaara.