AcasăEvenimentSportCupa Davis. România a trecut de Danemarca. Urmează Olanda!

Cupa Davis. România a trecut de Danemarca. Urmează Olanda!

România şi-a asigurat calificarea în turul II al Zonei Euro-africane Cupei Davis, graţie perechii Horia Tecău/Florin Mergea, care a dispus în trei seturi, 7-6 (3), 6-2, 6-4, de cuplul Frederick Nielsen/Thomas Kromann, sâmbătă, în meciul de dublu al confruntării cu Danemarca, ducând scorul general la 3-0 în favoarea echipei ţării noastre.
Romania a reusit sa transeze confruntarea cu Danemarca din primul tur al Cupei Davis in doar doua zile. Dupa victoriile de ieri de la simplu, perechea Horia Tecau/Florin Mergea a batut cu 3-0 perechea daneze Nielsen/Kromann si a adus al treilea punct al Romaniei.

Un 3-0 sec care duce Romania mai departe in Cupa Davis spre confruntarea cu Olanda.
Dupa un prim set extrem de echilibrat in care cele doua perechi au mers umar la umar fara sa cedeze nimic pe drum, diferenta s-a facut in tie-break, unde Tecau si Mergea s-au dovedit superiori.
Perechea romana a prins curaj, a vazut cu cine are de a face si care sunt minusurile danezilor, si a profitat din plin de acestea in setul al doilea, pe care l-a dominat cu autoritate. Romanii au inceput setul cu break si s-au distantat apoi la 3-0, neavand nicio problema in a castiga lejer setul cu 6-2.
Danezii au avut un start mai bun in setul al treilea, profitand si de o dubla greseala a lui Mergea, si au facut break in game-ul al doilea, dar romanii au revenit spectaculos pe tabela, reusind pana la urma sa treaca la conducere.

Publicul din Sala Sporturilor „Horia Demian” din Cluj a purtat perechea romana spre victorie, aplaudand fiecare reusita a lui Tecau si Mergea in finalul setului 3. La scorul de 5-3 in favoarea Romaniei, Tecau si Mergea au avut trei mingi de meci pe serviciul adversarului dar nu au profitat. In final, romanii au fortat si au reusit un game alb cu care au facut 6-4 in set si 3-0 la seturi, victorie care duce Romania la barajul de acces in Grupa Mondiala.

Vineri, în primele două meciuri de simplu disputate în Sala Horia Demian din Cluj-Napoca, Marius Copil l-a învins cu 6-3, 7-6 (7), 6-4 pe Frederik Nielsen, în timp ce Adrian Ungur a avut nevoie de cinci seturi, 6-2, 7-6 (3), 4-6, 4-6, 6-2, pentru a se impune în faţa lui Martin Pedersen.

Duminică, de la ora 12,55, sunt programate ultimele partide de simplu, Adrian Ungur – Frederik Nielsen şi Marius Copil – Martin Pedersen, ale căror rezultate nu mai pot influenţa însă soarta calificării.

România va avea ca adversară echipa Olandei în turul II al Zonei Euro-Africană a Cupei Davis, programat între 5 şi 7 aprilie 2013, învingătoarea urmând să evolueze anul viitor în Grupa Mondială a competiţiei. România şi Olanda s-au mai întâlnit şi anul trecut, în aceeaşi fază a competiţiei, olandezii impunându-se cu scorul general de 5-0, la Amsterdam.