Acasă Actualitate CU CAPUL SUS - Băieții de la Minaur au pierdut la Turda,...

CU CAPUL SUS – Băieții de la Minaur au pierdut la Turda, dar rămân în topul clasamentului Ligii Zimbrilor

DISTRIBUIȚI

CU CAPUL SUS Miercuri, la Turda, s-a disputat meciul dintre Potaissa din localitate și CS Minaur Baia Mare, joc din cadrul etapei a 21-a din Liga Zimbrilor. Un derby zonal în care s-a impus Potaissa, echipă care pare desprinsă definitiv în ocupantă a uneia dintre primele două poziții la finalul sezonului regulat.

Minaur a început mai bine meciul, a condus 1-3 (3) și 2-4 (4), după care gazdele au punctat de trei ori la rând și au întors rezultatul: 5-4 (9). Jocul a rămas în continuare echilibrat, 9-9 (17), apoi gazdele au fost mai atente și s-au distanțat ușor: 11-9 (19), 13-10 (22), 16-13 (28). Finalul primei părți ne aparține, Minaur valorificând și avantajul a unul și mai apoi a doi oameni în plus pe teren, astfel că la cabine s-a intrat cu 16-16.

În partea a doua, de la 17-17, Potaissa a marcat de patru ori consecutiv: 21-17 (39). Diferența a scăzut la 23-21 (47), dar abia ce ne-am apropiat și Turda a marcat din nou patru goluri la rând: 27-21 (53). N-a mai fost nimic de făcut până la final, am recuperat doar două goluri și Potaissa a câștigat 30-25.

Pentru Minaur urmează un nou meci extrem de greu, acasă, cu Dinamo București, duminică, 8 martie, de la ora 18.00, în Sala Polivalentă “Lascăr Pană”.

În play-off merg echipele clasate pe primele opt poziții. Se vor forma două grupe, una cu echipele aflate pe locurile 1, 3, 5 și 7, respectiv o a doua grupă, cu echipele de pe 2, 4, 6 și 8. Cele de pe locurile 1-2 merg cu 6 puncte în grupe, cele de pe 3-4 cu 4 puncte, cele de pe 5-6 cu 2 puncte, iar ultimele două fără punct. În grupe se dispută șase meciuri, fiecare cu fiecare, tur-retur (se pleacă doar cu punctele bonus). Apoi, în funcție de locul ocupat în clasamentul grupelor vom avea jocurile de clasament (locurile 1 între ele, la fel celelalte).

Potaissa Turda – CS Minaur Baia Mare: 30-25 (16-16)

Arbitri: Radu Iliescu – Doru Pascu Manea (București). Obs. S. Ciurea (Craiova)
Aruncări de la 7m: 2-2 (transformate: 2-2). Minute de eliminare: 8-2
Potaissa: Răzvan Szopka, Ionuț Irimuș, Dragoș Fleșer – Răzvan Pavel 5, Alexandru Ghivil 3, Georgică Cântec 3, Teodor Pințoiu, Milos Dragas 1, Mihai Rohozneanu 1, Radu Ghiță 6 (2 din 7m), Roland Thalmaier 7, Daniel Pop 1, Huba Talas 2, Nenad Savic, Andrei Totoi 1. Antrenori: Horațiu Gal, Ionuț Ștef

CS Minaur Baia Mare: Adrian Țenghea, Ionuț Ciobanu – Robert Nagy 1, Tudor Botea 5 (unul din 7m), Andrei Buzle 1, Daniel Mureșan 2, Georgel Haiduc, Teo Coric 1, Tomas Cip 4, Mihai Bușecan, Alexandru Csepreghi 5 (unul din 7m), Vojislav Brajovic 5, Eric Pop, Janja Vojvodic, Albert Cristescu, Daniel Bera 1. Antrenori: Stephane Plantin, Alexandru Sabou și Răzvan Pop

Etapa 21

Dobrogea Sud Constanța – HC CS Buzău: 33-19
Potaissa Turda – CS Minaur Baia Mare: 30-25
CSM București – SCM Politehnica Timișoara (joi, 17.00, TVR 2). Arbitri: I. Cazan – G. Suliman (Constanța)
CSM Vaslui – Dunărea Călărași (joi, 18.00). Arbitri: M. Drăghici – V. Drăguț (Focșani)
CSM Făgăraș – CSM Bacău (joi, 18.00). Arbitri: R. Harabagiu – S. Stănescu (Moreni)
Dinamo București – Steaua București (joi, 18.25, TVR 2). Arbitri: Cristina Năstase (București) – Simona Stancu (Buzău)
CSM Focșani – CSM Reșița (joi, 18.30). Arbitri: A. Nacu – A. Rucoi (Tg. Mureș)
Clasament

Potaissa Turda – 47p (596-534) – 20
Dinamo București – 46p (566-480) – 18
Minaur Baia Mare – 40p (591-567) – 21
Dobrogea Sud – 39p (559-498) – 21
CSM București – 36p (537-513) – 20
Steaua București – 35p (583-572) – 20
Dunărea Călărași – 31p (537-503) – 20
Poli Timișoara – 30p (526-514) – 20
CSM Focșani – 28p (473-494) – 20
CSM Făgăraș – 22p (512-567) – 20
CSM Vaslui – 21p (524-558) – 20
CSM Bacău – 16p (497-526) – 19
CS HC Buzău – 11p (511-573) – 21
CSM Reșița – 7p (467-580) – 20
Etapa 22. Duminică, 8 martie: CS Minaur – Dinamo; Timișoara – Dobrogea Sud (11.00, TVR 2); Călărași – CSM București (15.30); Bacău – Focșani (17.00); Reșița – Vaslui (17.00); Buzău – Potaissa (17.30); Steaua – Făgăraș (18.00)

Programul echipei CS Minaur

Etapa 1 (marți, 27 august): CS Minaur – Dobrogea Sud Constanța: 25-23 (10-10)
Etapa 2 (joi, 5 septembrie): SCM Poli Timișoara – CS Minaur: 26-26 (12-11)
Etapa 3 (duminică, 15 septembrie): CS Minaur – Dunărea Călărași: 29-25 (14-11)
Etapa 4 (duminică, 22 septembrie): CSM Reșița – CS Minaur: 22-26 (7-18)
Etapa 5 (duminică, 29 septembrie): CS Minaur – CSM Bacău: 28-27 (15-12)
Etapa 6 (joi, 3 octombrie): Steaua București – CS Minaur: 27-29 (10-17)
Etapa 7 (joi, 10 octombrie): CS Minaur – HC Buzău: 36-29 (19-13)
Etapa 8 (joi, 17 octombrie): CS Minaur – Potaissa Turda: 27-36 (14-14)
Etapa 9 (sâmbătă, 9 noiembrie): Dinamo București – CS Minaur: 33-28 (18-17)
Etapa 10 (joi, 14 noiembrie): CS Minaur – CSM Făgăraș: 28-27 (16-14)
Etapa 11 (marți, 19 noiembrie): CSM Focșani – CS Minaur: 26-25 (12-14)
Etapa 12 (joi, 28 noiembrie): CS Minaur – CSM Vaslui: 30-21 (15-11)
Etapa 13 (joi, 5 decembrie): CSM București – CS Minaur: 29-24 (14-10)
Etapa 14 (joi, 12 decembrie): Dobrogea Sud Constanța – CS Minaur: 32-28 (17-13)
Etapa 15 (joi, 30 ianuarie): CS Minaur – SCM Poli Timișoara: 33-31 (14-13)s
Etapa 16 (duminică, 2 februarie): Dunărea Călărași – CS Minaur: 31-26 (15-8)
Etapa 17 (joi, 6 februarie): CS Minaur – CSM Reșița: 34-17 (14-5)
Etapa 18 (joi, 13 februarie): CSM Bacău – CS Minaur: 19-23 (8-11)
Etapa 19 (duminică, 23 februarie): CS Minaur – Steaua: 31-29 (15-13)
Etapa 20 (vineri, 28 februarie): HC Buzău – CS Minaur: 27-30 (13-16)
Etapa 21 (miercuri, 4 martie): Potaissa Turda – CS Minaur: 30-25 (16-16)
Etapa 22 (duminică, 8 martie): CS Minaur – Dinamo București
Etapa 23 (joi, 12 martie): CSM Făgăraș – CS Minaur
Etapa 24 (duminică, 15 martie): CS Minaur – CSM Focșani
Etapa 25 (joi, 19 martie): CSM Vaslui – CS Minaur
Etapa 26 (joi, 26 martie): CS Minaur – CSM București

Lotul CS Minaur

Portari: Ionuț Ciobanu (21/2), Adrian Țenghea (19/0), Răzvan Apostu (2/1)
Extremă stânga: Milan Kotrc (20/94), Daniel Bera (18/24)
Inter stânga: Alexandru Csepreghi (20/111), Tudor Botea (21/47)
Centru: Janja Vojvodic (20/42), Călin Căbuț (17/27), Andrei Buzle (20/22), Mihai Dobra (1/1 – împumutat la Reșița)
Inter dreapta: Vojislav Brajovic (19/55), Daniel Mureșan (19/22)
Extremă dreapta: Georgel Haiduc (19/26), Tomas Cip (19/44)
Pivot: Teo Coric (20/37), Albert Cristescu (20/30), Robert Nagy (19/5), Mihai Bușecan (17/0)
Antrenori: Stephane Plantin, Alexandru Sabou și Răzvan Pop

Sursă info și foto: Minaur.ro

Loading...
loading...

DISTRIBUIȚI

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Proctoline






TE-AR MAI PUTEA INTERESA

“PLANUL LUI BOGDAN” – Cum s-a îmbogățit capitalistul liberal Ionel Bogdan din contracte cu Statul Român

În declarația de avere depusă în dosarul de candidat la alegerile parlamentare din toamna anului 2016 pe lista PNL pentru un mandat la Camera...

BULETINE BAIA MARE – A fost inaugurat noul sediu al evidenței populației, iar cetățenii se pot programa și online

De mai bine de 20 de ani, băimărenii erau nevoiți să se prezinte într-un sediu al “buletinelor” în condiții mizere și înghesuiți, așteptând la...

Coaliția pentru Maramureș a lansat candidații pentru primăriile de pe Valea Izei

Candidații Coaliției pentru Maramureș pentru primăriile de pe Valea Izei au fost lansați în cursa pentru alegerile locale care vor avea loc duminică, 27...

Necesitatea de a fora puțuri

În clădirile suburbane, care sunt situate la o distanță mare de sistemele centralizate, problema alimentării cu apă de consum este acută. Totuși, utilizarea surselor...

DOLIU ÎN LUMEA MEDICALĂ MARAMUREȘEANĂ – Doctorul Ion Blăjan s-a stins din viață

Lumea medicală și întreaga comunitate maramureșeană au suferit o mare pierdere prin trecerea la cele veșnice a celui care a fost dr. Ion Blăjan....