AcasăActualitateCU CAPUL SUS - Băieții de la Minaur au pierdut la Turda,...

CU CAPUL SUS – Băieții de la Minaur au pierdut la Turda, dar rămân în topul clasamentului Ligii Zimbrilor

DISTRIBUIȚI

CU CAPUL SUS Miercuri, la Turda, s-a disputat meciul dintre Potaissa din localitate și CS Minaur Baia Mare, joc din cadrul etapei a 21-a din Liga Zimbrilor. Un derby zonal în care s-a impus Potaissa, echipă care pare desprinsă definitiv în ocupantă a uneia dintre primele două poziții la finalul sezonului regulat.

Minaur a început mai bine meciul, a condus 1-3 (3) și 2-4 (4), după care gazdele au punctat de trei ori la rând și au întors rezultatul: 5-4 (9). Jocul a rămas în continuare echilibrat, 9-9 (17), apoi gazdele au fost mai atente și s-au distanțat ușor: 11-9 (19), 13-10 (22), 16-13 (28). Finalul primei părți ne aparține, Minaur valorificând și avantajul a unul și mai apoi a doi oameni în plus pe teren, astfel că la cabine s-a intrat cu 16-16.

În partea a doua, de la 17-17, Potaissa a marcat de patru ori consecutiv: 21-17 (39). Diferența a scăzut la 23-21 (47), dar abia ce ne-am apropiat și Turda a marcat din nou patru goluri la rând: 27-21 (53). N-a mai fost nimic de făcut până la final, am recuperat doar două goluri și Potaissa a câștigat 30-25.

Pentru Minaur urmează un nou meci extrem de greu, acasă, cu Dinamo București, duminică, 8 martie, de la ora 18.00, în Sala Polivalentă “Lascăr Pană”.

În play-off merg echipele clasate pe primele opt poziții. Se vor forma două grupe, una cu echipele aflate pe locurile 1, 3, 5 și 7, respectiv o a doua grupă, cu echipele de pe 2, 4, 6 și 8. Cele de pe locurile 1-2 merg cu 6 puncte în grupe, cele de pe 3-4 cu 4 puncte, cele de pe 5-6 cu 2 puncte, iar ultimele două fără punct. În grupe se dispută șase meciuri, fiecare cu fiecare, tur-retur (se pleacă doar cu punctele bonus). Apoi, în funcție de locul ocupat în clasamentul grupelor vom avea jocurile de clasament (locurile 1 între ele, la fel celelalte).

Potaissa Turda – CS Minaur Baia Mare: 30-25 (16-16)

Arbitri: Radu Iliescu – Doru Pascu Manea (București). Obs. S. Ciurea (Craiova)
Aruncări de la 7m: 2-2 (transformate: 2-2). Minute de eliminare: 8-2
Potaissa: Răzvan Szopka, Ionuț Irimuș, Dragoș Fleșer – Răzvan Pavel 5, Alexandru Ghivil 3, Georgică Cântec 3, Teodor Pințoiu, Milos Dragas 1, Mihai Rohozneanu 1, Radu Ghiță 6 (2 din 7m), Roland Thalmaier 7, Daniel Pop 1, Huba Talas 2, Nenad Savic, Andrei Totoi 1. Antrenori: Horațiu Gal, Ionuț Ștef

CS Minaur Baia Mare: Adrian Țenghea, Ionuț Ciobanu – Robert Nagy 1, Tudor Botea 5 (unul din 7m), Andrei Buzle 1, Daniel Mureșan 2, Georgel Haiduc, Teo Coric 1, Tomas Cip 4, Mihai Bușecan, Alexandru Csepreghi 5 (unul din 7m), Vojislav Brajovic 5, Eric Pop, Janja Vojvodic, Albert Cristescu, Daniel Bera 1. Antrenori: Stephane Plantin, Alexandru Sabou și Răzvan Pop

Etapa 21

Dobrogea Sud Constanța – HC CS Buzău: 33-19
Potaissa Turda – CS Minaur Baia Mare: 30-25
CSM București – SCM Politehnica Timișoara (joi, 17.00, TVR 2). Arbitri: I. Cazan – G. Suliman (Constanța)
CSM Vaslui – Dunărea Călărași (joi, 18.00). Arbitri: M. Drăghici – V. Drăguț (Focșani)
CSM Făgăraș – CSM Bacău (joi, 18.00). Arbitri: R. Harabagiu – S. Stănescu (Moreni)
Dinamo București – Steaua București (joi, 18.25, TVR 2). Arbitri: Cristina Năstase (București) – Simona Stancu (Buzău)
CSM Focșani – CSM Reșița (joi, 18.30). Arbitri: A. Nacu – A. Rucoi (Tg. Mureș)
Clasament

Potaissa Turda – 47p (596-534) – 20
Dinamo București – 46p (566-480) – 18
Minaur Baia Mare – 40p (591-567) – 21
Dobrogea Sud – 39p (559-498) – 21
CSM București – 36p (537-513) – 20
Steaua București – 35p (583-572) – 20
Dunărea Călărași – 31p (537-503) – 20
Poli Timișoara – 30p (526-514) – 20
CSM Focșani – 28p (473-494) – 20
CSM Făgăraș – 22p (512-567) – 20
CSM Vaslui – 21p (524-558) – 20
CSM Bacău – 16p (497-526) – 19
CS HC Buzău – 11p (511-573) – 21
CSM Reșița – 7p (467-580) – 20
Etapa 22. Duminică, 8 martie: CS Minaur – Dinamo; Timișoara – Dobrogea Sud (11.00, TVR 2); Călărași – CSM București (15.30); Bacău – Focșani (17.00); Reșița – Vaslui (17.00); Buzău – Potaissa (17.30); Steaua – Făgăraș (18.00)

Programul echipei CS Minaur

Etapa 1 (marți, 27 august): CS Minaur – Dobrogea Sud Constanța: 25-23 (10-10)
Etapa 2 (joi, 5 septembrie): SCM Poli Timișoara – CS Minaur: 26-26 (12-11)
Etapa 3 (duminică, 15 septembrie): CS Minaur – Dunărea Călărași: 29-25 (14-11)
Etapa 4 (duminică, 22 septembrie): CSM Reșița – CS Minaur: 22-26 (7-18)
Etapa 5 (duminică, 29 septembrie): CS Minaur – CSM Bacău: 28-27 (15-12)
Etapa 6 (joi, 3 octombrie): Steaua București – CS Minaur: 27-29 (10-17)
Etapa 7 (joi, 10 octombrie): CS Minaur – HC Buzău: 36-29 (19-13)
Etapa 8 (joi, 17 octombrie): CS Minaur – Potaissa Turda: 27-36 (14-14)
Etapa 9 (sâmbătă, 9 noiembrie): Dinamo București – CS Minaur: 33-28 (18-17)
Etapa 10 (joi, 14 noiembrie): CS Minaur – CSM Făgăraș: 28-27 (16-14)
Etapa 11 (marți, 19 noiembrie): CSM Focșani – CS Minaur: 26-25 (12-14)
Etapa 12 (joi, 28 noiembrie): CS Minaur – CSM Vaslui: 30-21 (15-11)
Etapa 13 (joi, 5 decembrie): CSM București – CS Minaur: 29-24 (14-10)
Etapa 14 (joi, 12 decembrie): Dobrogea Sud Constanța – CS Minaur: 32-28 (17-13)
Etapa 15 (joi, 30 ianuarie): CS Minaur – SCM Poli Timișoara: 33-31 (14-13)s
Etapa 16 (duminică, 2 februarie): Dunărea Călărași – CS Minaur: 31-26 (15-8)
Etapa 17 (joi, 6 februarie): CS Minaur – CSM Reșița: 34-17 (14-5)
Etapa 18 (joi, 13 februarie): CSM Bacău – CS Minaur: 19-23 (8-11)
Etapa 19 (duminică, 23 februarie): CS Minaur – Steaua: 31-29 (15-13)
Etapa 20 (vineri, 28 februarie): HC Buzău – CS Minaur: 27-30 (13-16)
Etapa 21 (miercuri, 4 martie): Potaissa Turda – CS Minaur: 30-25 (16-16)
Etapa 22 (duminică, 8 martie): CS Minaur – Dinamo București
Etapa 23 (joi, 12 martie): CSM Făgăraș – CS Minaur
Etapa 24 (duminică, 15 martie): CS Minaur – CSM Focșani
Etapa 25 (joi, 19 martie): CSM Vaslui – CS Minaur
Etapa 26 (joi, 26 martie): CS Minaur – CSM București

Lotul CS Minaur

Portari: Ionuț Ciobanu (21/2), Adrian Țenghea (19/0), Răzvan Apostu (2/1)
Extremă stânga: Milan Kotrc (20/94), Daniel Bera (18/24)
Inter stânga: Alexandru Csepreghi (20/111), Tudor Botea (21/47)
Centru: Janja Vojvodic (20/42), Călin Căbuț (17/27), Andrei Buzle (20/22), Mihai Dobra (1/1 – împumutat la Reșița)
Inter dreapta: Vojislav Brajovic (19/55), Daniel Mureșan (19/22)
Extremă dreapta: Georgel Haiduc (19/26), Tomas Cip (19/44)
Pivot: Teo Coric (20/37), Albert Cristescu (20/30), Robert Nagy (19/5), Mihai Bușecan (17/0)
Antrenori: Stephane Plantin, Alexandru Sabou și Răzvan Pop

Sursă info și foto: Minaur.ro

Loading...
loading...

DISTRIBUIȚI

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.







TE-AR MAI PUTEA INTERESA