AcasăEvenimentSportCS MINAUR A CÂȘTIGAT ȘI LA PITEȘTI - A 11-a victorie din...

CS MINAUR A CÂȘTIGAT ȘI LA PITEȘTI – A 11-a victorie din tot atâtea posibile, în drumul spre promovare

Așa cum era de așteptat CS Minaur a câștigat partida din deplasare de la Pitești din etapa a 11-a a Diviziei A, Seria B, împotriva handbalistelor de la FC Argeș, arată Minaur.ro. Tot așa cum anticipam, gazdele au încercat să facă o figură cât mai frumoasă, lucru pe care l-au reușit doar parțial, tinând piept cu brio liderei în primele 20 de minute, în care chiar au condus (5-3, min. 13; 7-6, min. 17).

Pe finalul reprizei băimărecele au forțat și s-au desprins marcând 5 goluri consecutive, scor la pauză 10-15.

În a doua parte s-au asigurat ca avansul să fie unul confortabil încă de la început (11-19, min. 34). Apoi Simona Maior Pașca a rulat întreg lotul dând șansa tuturor jucătoarelor să înscrie cel puțin un gol. În minutul 45 conduceau deja cu 10 goluri (17-27) avantaj menținut și chiar majorat până spre final (21-32, min. 55). Ultimele minute au aparținut gazdelor care cu 3 goluri au închis tabela la 26-34.
Etapa următoare (26 noiembrie) CS Minaur întâlnește pe teren propriu pe CSU Oradea, aflată momentan pe locul 4.

CS Minaur vs FC Argeș 26-34 (10-15)
Arbitri: Claudiu Gorina/Florin Melencu (Craiova)
Aruncări de la 7 metri: 4-7 (transformate 4-5)
Minute de eliminare: 12-6

CS Minaur Baia Mare: Portari – Nastasă, Enache, Rusu; Jucătoare – Zaremba (5 goluri, 1 din 7m), Tecar (4, 2 din 7m), Preda (4), Poradnyk (4), Prykop (3, 1 din 7m), Lipară (3), Bondar (3, 1 din 7m), Argyelan (2), Biriș (2), Mykytei (2), Andriță (1), Naumenko (1). Antrenori Simona Maior Pașca – principal, Ioana Marta – secund.