AcasăEvenimentSportCristi Balaj a acordat penalti si eliminare în primul minut! Petrolul lui...

Cristi Balaj a acordat penalti si eliminare în primul minut! Petrolul lui Rednic a învins Oțelul lui Munteanu!

Formaţia Petrolul Ploieşti a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-0), echipa Oţelul Galaţi, într-un meci din etapa a III-a a Ligii I, în care oaspeţii au jucat în inferioritate numerică din primul minut.

Golurile au fost marcate de Boudjemaa ’19, ’82 pentru Petrolul, respectiv Inkango ’89 pentru Oţelul.
1-0: Achim centrează de pe dreapta, Perendija respinge, iar Boudjemaa, fără preluare, trimite mingea în plasă, din 14 metri lateral stânga;
2-0: Achim îl lansează pe Bokila, acesta scapă de Perendija, şutează, iar mingea sare în careu la Boudjemaa, care trimite balonul în plasă din 6 metri.
2-1: Inkango îl surprinde pe Bornescu cu un şut din 14 metri lateral dreata la colţul lung.

În primul minut, centralul Cristian Balaj a acordat un penalti pentru Oţelul, pentru un fault în careu al lui Ljubinkovici la Hamza. Acesta din urmă a executat lovitura de la 11 metri, dar Brăneţ a apărat.
Petrolul Ploieşti: Bornescu – Achim, Neag, Yamissi, Guilherme – Opriţa (Bokila ’52), Mustivar, Hoban (Marinescu ’59), Boudjemaa – Grozav (Alcenat ’65), Hamza.
Antrenor: Mircea Rednic.
Oţelul Galaţi: Brăneţ – Râpă, Sg. Costin, Perendija, Ljubinkovici – Benga, Giurgiu – L. Buş (Sârghi ‘8), Viglianti (Inkango ’73), Stromajer – Pena (Punosevac ’78).
Antrenor: Dorinel Munteanu.
Cartonaşe galbene: Guilherme ’36, Bornescu ’80 / Perendija ’20, Sârghi ’30, Benga ’41, Sg. Costin ’46.
Cartonaş roşu: Ljubinkovici ‘1.
Arbitri: Cristian Balaj (central) – Octavian Şovre, Iulian Radu (asistenţi).
La meci au asistat 10.276 de spectatori.