Ieri, 15 mai 2026, în intervalul orar 09.00-13.00, polițiștii din Tăuții-Măgherăuș și Seini au desfășurat o acțiune pe D.N.1C, în localitatea Seini, împreună cu specialiștii Registrului Auto Român Maramureș.
Scopul acțiunii a vizat creșterea gradului de disciplină rutieră și menținerea siguranței pe drumurile publice, prin desfășurarea unor controale în trafic pentru verificarea stării tehnice a autovehiculelor.
Astfel, pe parcursul acțiunii au fost oprite și verificate mai multe autoturisme, iar pentru neregulile constatate au fost aplicate 16 sancțiuni contravenționale.
De asemenea, în cazul a șapte autoturisme care nu prezentau siguranță pe drumurile publice a fost dispusă măsura reținerii certificatelor de înmatriculare.
Totodată, polițiștii au dispus reținerea a două permise de conducere și a unui set de plăcuțe cu număr de înmatriculare.
Valoarea totală a sancțiunilor contravenționale aplicate depășește suma de 6.000 de lei transmite IPJ Maramureș.












