AcasăEvenimentSportCM Spania. Surpriză de proporţii: Croaţia a eliminat Franţa, campioana mondială!

Visul naţionalei Franţei de a obţine al treilea titlu mondial consecutiv şi de a stabili un record în materie a fost spulberat de bătăiaosa echipă a Croaţiei. În ultimul sfert de finală al zilei, Croaţia a învins la şapte goluri diferenţă Franţa, scor 30-23, şi s-a calificat în semifinale unde va da piept cu Danemarca.
Domagoj Duvnjak a fost cel mai bun marcator al croaţilor, cu 9 reuşite, iar portarul Mirko Alilovic şi-a salvat echipa în 13 situaţii de gol ale francezilor.
”Experţii”, aşa cum sunt supranumiţi jucătorii naţionalei Franţei, au eşuat în tentativa de a obţine al cincilea titlu mondial, al treilea consecutiv, şi astfel rămân la cota patru trofee alături de Suedia şi România.
Croaţia va întâlni Danemarca pentru un loc în marea finală, după ce nordicii au eliminat Ungaria, cu 28-26.
În cealaltă semifinală se vor înfrunta Spania, ţara gazdă a turneului final, şi Slovenia, revelaţia competiţiei. Spania a învins Germania în sferturi, cu 28-24, iar Slovenia a trecut la limită de Rusia, scor 28-27.