AcasăEvenimentSportCM Serbia 2014: Romania - Ungaria 21-17. Paula Ungureanu, omul meciului

CM Serbia 2014: Romania – Ungaria 21-17. Paula Ungureanu, omul meciului

Naţionala de handbal a României a învins Ungaria, scor 21-17, la Campionatul Mondial din Serbia. Cu această victorie tricolorele au egalat Ungaria în clasament, 6 puncte.  Fetele lui Tadici au fost conduse la pauză la două diferenţă, dar au reuşit o repriză secundă fantastică şi s-au desprins pe final.

E al patrulea meci al tricolorelor: 27-17 cu Tunisia, 32-13 cu Australia şi 23-26 cu Germania.

500 de români au fost in tribunele de la Novi Sad, iar numărul fanilor unguri a fost de 1.500!

Toate jucatoarele de la HCM au evoluat in acest joc: 11 interventii a avut Paula Ungureanu, inregistrand un procentaj de eficacitate de 41%.

Victoria naţionalei României s-a conturat în ultimul sfert de oră. Până în minutul 43, maghiarele au condus în permanenţă pe tabela de marcaj cu unul sau două goluri diferenţă. În minutul 44 România a egalat (scor 14-14), s-a mai mers cap la cap 5 minute, dar cu România având câte un gol avans (în minutul 49 s-a consemnat ultima egalitate, 16-16) şi între minutele 53 şi 59, fetele noastre au mai înscris 5 goluri (cu o serie extraordinară de 4 goluri fără să primească vreunul), în timp ce adversare au punctat o singură dată.

După foarte mulţi ani, România depăşeşte „pasa proastă” pe care o traversa între minutele 35-50, când de fapt pierdea chiar şi meciurile în care conducea ostilităţile. Erau minutele negre ale fetelor noastre când pierdeau avantajul şi permiteau adversarelor să preia conducerea. De această dată, exact în acest interval de timp, fetele noastre au evoluat impecabil, şi au anulat avantajele adversarului.

De asemenea tot după mulţi ani – şi aici ne referim doar de meciurile „strânse”, cu adversari valoroşi – am gestionat extraordinar finalul de joc, mai precis ultimele 2-3 minute. Au fost situaţii când intram în minutul 57 cu 2 goluri avans şi ne trezeam când sirena anunţa finalul meciului că am pierdut la un gol diferenţă sau în cel mai bun caz, că scorul era egal. Şi acest „moment” psihologic a fost depăşit. Şi nu nîn faţa oricui, ci a naţionalei Ungariei, ţară a cărei campioană (Gyori ETO) este la ora actuală campioana Europei.

ROMÂNIA    21 (8)
Neagu 4, Brădeanu 3, Ardean-Elisei 3, Manea 2, Chiper 2, Buceschi 2, Marin 2, Nechita 2, Ţăcălie 1
UNGARIA    17 (10)
Görbicz 7, Zacsik 4, Verten 2, Bulath 2, Cifra 1, Tomori 1

„Nici în prima repriză poate că nu primeam mai mult de 7 goluri, dar au fost cîteva goluri uşoare primite. Etalonul jocului a fost modul exemplar în care ne-am apărat la Tomori. Calcule ne facem, dar noi trebuie să jucăm. Ne pare rău că nu am bătut şi Germania!” (Gheorghe Tadici)