AcasăEvenimentSportCM Serbia 2014. Am ratat sferturile de finala: Romania - Polonia 29-31...

CM Serbia 2014. Am ratat sferturile de finala: Romania – Polonia 29-31 (17-13)

foto arhiva

Nationala de handbal feminin a Romaniei a ratat calificarea in sferturile de finala ale Campionatului Mondial din Serbia, dupa ce a fost invinsa de Polonia, in aceasta seara, in optimi, cu scorul de 31-29 (13-17). Cu exceptia primelor trei minute din meci, Romania a condus pana in minutul 54, cand Polonia a egalat. Tricolorele au avut noua minute fara gol pe finalul partidei.
Marcatoare:
Romania – Neagu 10 goluri, Bradeanu 6, Ardean-Elisei 4, Manea 4, Nechita 3, Marin 1, Buceschi 1
Polonia – Wojtas 9 goluri, Grzyb 7, Kulwinska 6, Kudlacz 4, Niedzwiedz 2, Semeniuk 2, Koniuszaniek 1.
In sferturi s-au mai calificat, tot azi, echipele Germaniei si Frantei, care au eliminat Angola (scor 29-21), respectiv Japonia (27-19). Ultima partida a zilei din optimi este cea dintre Danemarca si Muntenegru. Celelalte patru meciuri din optimile de finala sunt programate luni intre Brazilia-Olanda, Coreea de Sud-Serbia, Ungaria-Spania si Norvegia-Cehia. In sferturile de finala, Polonia va juca, miercuri, in compania Frantei.
Calificarea in sferturi a fost obiectivul echipei antrenate de Gheorghe Tadici.
Meciurile din sferturile de finala vor avea loc in 18 decembrie, iar semifinalele si finalele pentru medalii, in 20 si 22 decembrie, la Belgrad.