AcasăEvenimentSportCM RUSIA 2018 – Surprize mari în prima etapă a preliminariilor în...

CM RUSIA 2018 – Surprize mari în prima etapă a preliminariilor în zona europeană

CM RUSIA Prima etapă a maratonului fotbalistic din preliminariile CM 2018, s-a terminat marți seară cu o mare surpriză.

În Belarus, Franţa – gazda și finalista Euro 2016 – nu a reuşit să se impună, gazdele rezistând eroic şi obţinând un 0-0 nesperat. Formaţia din Hexagon a controlat meciul de o manieră categorică, creându-şi 19 ocazii de gol, dar Gorbunov şi fundaşii din Belarus s-au descurcat admirabil. Nici măcar Payet, aruncat în luptă pe final (deşi la West Ham nu a fost folosit, din cauza faptului că nu e la 100% din punct de vedere fizic) nu a reuşit să încline balanţa în favoarea formaţiei lui Deschamps.

Câştigătoarea Euro, Portugalia, a avut o prestaţie modestă în Elveţia, pierzând cu 0-2. Fără Ronaldo, lusitanii au suferit la construcţie, iar fosta adversară a României de la turneul final din Franţa a fructificat la maximum ocaziile create. Embolo şi Mehmedi au semnat reuşitele unei victorii uriaşe pentru Ţara Cantoanelor.

Fără Ibrahimovic, retras, Suedia a ţinut-o în şah pe Olanda, care, în ciuda eşecului cu Grecia de săptămâna trecută (amical) arătase o formă foarte bună. Sneijder a fost cel care anulat avantajul gazdelor, cu a 30-a reuşită pentru „portocala mecanică” (este al 10-lea jucător din istoria Olandei care ajunge la această cotă).

Un meci cu adevărat nebun a avut loc în Bulgaria, acolo unde s-au marcat 7 goluri. Luxemburg a condus până în minutul 62 cu 2-1, vecinii noștri de la sud au revenit şi păreau că vor învinge, dar micuţa ţară a egalat în prelungiri, în minutul 90+1. Nu a fost suficient, pentru că Tonev a înscris un minut mai târziu pentru 4-3, evitând o ruşine istorică a bulgarilor.

Marţi, 6 septembrie

Grupa A

Suedia – Olanda 1-1 (Berg 43 / Sneijder 67) – Digi Sport 3

Belarus – Franţa 0-0

Bulgaria – Luxemburg 4-3 (Rangelov 16, Marcelinho 65, Popov 79, Tonev 90+2 / Joachim 60, 62, Bohnert 90+1)

Grupa H

Gibraltar – Grecia 1-4 (Walker 26 / Mitroglou 10, Wiseman 44 – autogol, Fortounis 45, Torosidis 45+2)

Bosnia – Estonia 5-0 (Spahic 8, 90+2, Dzeko 23 – pen, Medunjanin 71, Ibisevic 83)

Cipru – Belgia 0-3 (Lukaku 13, 61, Carrasco 83)

Seară plină în preliminariile pentru CM 2018 cu patru partide, toate extrem de spectaculoase.

Din acest punct de vedere, cel mai mult a punctat Spania, care a turat motoarele la maximum în confruntarea cu Lichtenstein, scor 8-0. David Silva, Diego Costa şi Morata – introdus pe final – au reuşit câte o dublă pentru o victorie impresionantă a „Furiei Roja”, care a ratat şi alte bune ocazii.

În derby-ul serii Croaţia şi Turcia au terminat la egalitate, scor 1-1, într-o dispută desfăşurată fără spectatori. Pjaca, noul jucător al lui Juve, a lovit de două ori bara în prima repriză, iar gazdele au avut o mulţime de ocazii pe final, însă Turcia a rezistat.

Rezultatele meciurilor de luni, 5 septembrie:

Grupa D

Georgia – Austria 1-2 (Ananidze ’78/ Hinteregger ’16, Janko ’42)

Ţara Galilor – Moldova 4-0 (Vokes ’38, Allen’44, Bale ’51 şi 90+5)

Serbia – Irlanda 2-2 (Kostic ‘ 62, Tadic pen. ’69 / Hendrick ‘3 şi Murphy ’88)

Grupa G:

Israel – Italia 1-3 (Ban Chaim ’35 / Pelle ’14, Candreva pen.’31, Immobile ’83)

Spania – Lichtenstein 8-0, (Diego Costa ’10 şi ’67, Sergi Roberto ’55, David Silva ’59 şi ’90+1, Vitolo ’60, Morata ’82 şi ’83)

Albania – Macedonia 2-1 (Sadiku ‘9, Balaj ’89/ Alioski ’51)

Grupa I:

Croaţia – Turcia 1-1 (Rakitic pen. ’44 / Calhanoglu ’45)

Ucraina – Islanda 1-1 (Yarmolenko ’41 / Finnbogason ‘6)

Finlanda – Kosovo 1-1 (Arajuuri ’18 / Valon Berisha pen. ’60)

Campioana mondială en-titre, Germania, a debutat în aceste preliminarii cu o victorie categorică în deplasare, în timp ce Anglia a reușit în ultimele secunde ale prelungirilor să-și adjudece cele trei puncte în deplasarea din Slovacia.

Polonia, favorita din grupa E, în care joacă și România, a făcut un prim pas fals, în deplasare, în Kazahstan, unde a remizat, 2-2, deși a condus cu 2-0.

Partidele disputate duminică, 4 septembrie:

Grupa E:

ROMÂNIA – Muntenegru 1-1

Kazahstan – Polonia 2-2

Au marcat:  Khizhnichenko (51, 58)  / Kapustka (9), Lewandowski (35-penalty)

Grupa F: Malta – Scoția 1-5

Au marcat: Effiong (14) / Snodgrass (10, 60-penalty, 84), Chris Martin (53), Fletcher (78)

Grupa C: San Marino – Azerbaidjan 0-1

A marcat: Qurbanov (45)

Grupa F: Lituania – Slovenia 2-2

Au marcat: Cernych (32), Slivka (34) / Krhin (77), B. Cesar (90+3)