AcasăEvenimentSport”Chinezul” Weldon a revenit cu gol! CFR Cluj a cîștigat în fața...

”Chinezul” Weldon a revenit cu gol! CFR Cluj a cîștigat în fața vicecampioanei Elveției

Feroviarii s-au impus si in cea de-a doua partida amicala din Spania, scor 1-0 impotriva elvetienilor de la FC Lucerna, gratie golului inscris de brazilianul Weldon spre finalul primei reprize.
Asemeni meciului disputat in compania maghiarilor de la Ferencvaros, antrenorul lui CFR, Paulo Sergio, a ramas fidel formulei de start aliniate sambata (Stancioiu, Camora, Rada, Maftei, Panin, Celestino, Godemeche, Hora, Deac, Paun si Weldon), exceptandu-l pe Cristi Panin, care i-a luat locul lui Ivo Pinto (usor accidentat), ramas in afara lotului pentru amicalul programat impotriva lui FC Lucerna.
Campioana en titre a Romaniei a inceput promitator partida, cu un sut al fundasului Ionut Rada, care a trimis putin alaturi din lovitura libera (min 6).
Elvetienii au echilibrat balanta printr-o serie de trei ocazii, in minutele 15, 24 si 33. In prima faza, Tomislav Puljic a fost foarte aproape de a profita de inexactitatea lui Stancioiu, urmat de Daniel Gygax, cel care s-a demarcat excelent dintr-un “smoc” de fundasi adversi, dar a trimis dezolant, desi bulgarul Dimitar Rangelov astepta o pasa in careu.
Cea mai consistenta ocazie a lui FC Lucerna s-a consumat in minutul 33, cand Daniel Gygax a centrat perfect de la coltul terenului, Puljic s-a demarcat la prima bara, insa lovitura sa de cap a trecut razant cu bara transversala.
Unicul gol al intalnirii a fost inscris de brazilianul Weldon, cinci minute mai tarziu. Puljic a ezitat in propriul careu, iar fotbalistul reintors la CFR Cluj din indepartata China nu a avut probleme in a-l invinge pe David Zibung, cu un sut din apropiere.
Singurele ocazii din repriza a doua au avut loc la poarta Lucernei, foarte aproape de a fi penetrata din nou, in minutele 75 (Diogo Valente sutat puternic in diagonala) si, respectiv, 81, minut in care lusitanul Rui Pedro nu a putut trimite din 5 metri in poarta goala.
Asadar, o noua victorie cu scorul de 1-0 pentru CFR Cluj, dupa ce sambata formatia patronata de Arpad Paszkany castigase si sambata in fata lui Ferencvaros.