AcasăEvenimentSportVIDEO: Champions League. Și tu Bastos! Victorie mare! CFR bate la Braga...

CFR a obţinut 3 puncte uriaşe pe „Estadio Municipal de Braga”, în faţa fostei finaliste a „Europa League” din 2011, Sporting Braga. Victoria cu 2-0 în faţa celei de a treia echipe a Portugaliei este extrem de preţioasă, pentru că portughezii erau cotaţi ca favoriţii nr.2 ai grupei H din Liga Campionilor. Evident, victoria de la Braga nu înseamnă automat şi o iminentă calificare în primăvara europeană. Totuşi, după accest succes, CFR şi-a îmbunătăţit coeficientul de echipă în clasamentul UEFA, a mai adăugat ceva la coeficientul României şi, ce este mai important, continuă competiţia cu un moral ridicat. Nu în ultimă instanţă, nu mai este posibil să se repete situaţia de anul trecut, când campioana României, Oţelul Galaţi, chiar dacă nu a fost surclasată în nici un meci, a terminat competiţia cu zero puncte.
Şi pentru a demonstra cât de importantă este victoria de la Braga, să reamintim datele statistice de unde au plecat cele două formaţii:
În clasamentul all time în cupele europene (Liga campionilor/Cupa Campionilor Europeni, Cupa Cupelor – până în 1999, Liga Europa/Cupa UEFA/Cupa oraşelor târguri), cele două echipe ocupau următoarele poziţii din 1.002 echipe participante:
Sporting cu posesia, CFR cu golurile
Cele 93 de minute ale meciului de pe Estadio Municipal au avut o desfăşurare dramatică. Portughezii au dominat copios în primele 15 minute, au avut patru ocazii de gol, dar cei care s-au opus au fost portarul Felgueiras (cumpărat definitiv de CFR de la…Braga) şi nou venitul (sub formă de împrumut) aczm 10 zile de la …Braga, Luis Alberto. În minutu 19, pe contratac, brazilianul Rafael Bastos se „răzbună” pe fostul lui club, care l-a pus pe liber după numai 6 luni în 2010, şi deschide scorul pentru ceferişti. Urmează din nou un val de atacuri la poarta clujenilor, dar apărarea funcţionează perfect. În minutul 34, acelaşi Bastos îşi înşiră trei adversari pe partea stângă şi dublează scorul pe tabelă.
În partea a doua a jocului portughezii asediază careul clujenilor, bombardează poarta din toate poziţiile, dar nu reuşesc să înscrie. Într-un moment de respiro, Kapetanos are 3-0 în bocanv, dar ratează cu seninătate. Deşi toată echipa clujeană merită felicitări, omul meciului alături de Bastos a fost portarul Felgueiras, iar Luist Alberto, Cadu, Rada, Pinto şi Mureşan au fost peste restul coechipierilor. Din păcate, Sougou s-a accidentat serios, fiind internat în spitalul din localitate cu o comoţie la cap.
– posesie: 65% – 35%
– Jucătorul meciului; Bastos (8,7 puncte de la experţi/8,6 puncte de la telespectatori)
Cine a pariat pe CFR a făcut bani frumoşi
Nu avem la ora ctuală o situaţie – ne referim doar la teritoriul naţional – despre cum s-a pariat la meciul Braga – CFR. Totuşi, putem face o serie de aprecieri. Cine a mizat să zicen, 100 de euro pe victoria CFR, a câştigat 600 de euro, cota pentru „2” fiind 6. Cine a mizat 100 de euro pe „2 pauză/2 final” s-a ales cu 1.200 de euro, iar cine a avut inspiraţia să pună 100 de euro pe scorul de „0-2” a deveni mai bogat cu 2.900 de euro.
Sporting Braga: Beto – Leando Salino (Paulo Cesar ’70), Nuno Coelho, Paulo Vinicius, Ismaily – Custodio, Hugo Viana (Ze Luis ’64) – Alan (Helder Barbosa ’46), Mossoro, Ruben Micael – Eder. Antrenor: Jose Peseiro.

CFR Cluj: Felgueiras – Ivo Pinto, Cadu, Rada, Camora – G. Mureşan – Sougou (Aguirregaray ’46), Luis Alberto (Godemeche ’65), Bastos (Rui Pedro ’79), Sepsi – Kapetanos. Antrenor: Ioan Andone.
Cartonaşe galbene: Helder Barbosa ’82 / Felgueiras ’45+4, Bastos ’60.
Arbitri: Peter Rasmussen (central) – Henrik Sonderby, Lars Rix (asistenţi) – Kenn Hansen, Michael Tykgaard (asistenţi suplimentari) – Lars Hummelgaard (rezervă) – toţi Danemarca.