AcasăEvenimentSportCHAMPIONS LEAGUE – Real Madrid este Regina Europei, dupa ce a invins-o...

CHAMPIONS LEAGUE – Real Madrid este Regina Europei, dupa ce a invins-o pe Atletico intr-o partida dramatica

Real Madrid s-a impus în ultimul act al Champions League, după ce a câştigat finala cu 4-1 în reprizele de prelungiri. Pe tabela marcatorilor şi-au trecut numele Diego Godin pentru Atlético şi Sergio Ramos, Marcelo şi Cristiano Ronaldo pentru Real Madrid. Echipa lui Carlo Ancelotti a câştigat cea mai importantă competiţie intercluburi, impunându-se cu 4-1.

O victorie la scor pentru trupa lui Carlo Ancelotti, dar in niciun caz diferenta dintre cele doua echipe n-a fost atat de mare. Ba din contra, Atletico a fost la doar doua minute de a se impune.

Fara Arda Turan, accidentat, si cu Diego Costa in teren doar 9 minute, Atletico Madrid a facut un nou meci bun si a fost la un pas de a realiza o dubla istorica, campionat plus Liga Campionilor.

De partea cealalta, Real nu s-a putut baza in aceasta finala, disputata la Lisabona, pe Xabi Alonso, suspendat, iar Ancelotti a surprins pe toata lumea cand l-a trimis in teren pe Khedira, venit dupa o luna perioada de inactivitate.

Cu toate că Atlético Madrid a deschis scorul în minutul 36, prin Diego Godin, după o gafă majoră a lui Iker Casillas şi a condus până la finalul meciului, Sergio Ramos a egalat norocos în prelungiri (90+3′), astfel încât s-a ajuns în reprizele suplimentare.

Din acel moment a fost o chestiune de timp până Real a preluat controlul jocului, Gareth Bale a majorat scorul de 2-1 (111′), Marcelo a înscris pentru 3-1 (118′), iar Cristiano Ronaldo a închis tabela printr-un penalti transformat (121′).

Echipele de start

Real Madrid: Casillas – Carvajal, Varane, Sergio Ramos, Coentrao – Modrici, Khedira, Di María – Bale, Benzema, Cristiano Ronaldo

Rezerve: Diego López, Pepe, Marcelo, Arbeloa, Isco, Illaramendi, Morata.

Antrenor: Carlo Ancelotti.

Atlético Madrid: Courtois – Juanfran, Godín, Miranda, Filipe – Tiago, Gabi, Koke, Raúl García – Villa, Diego Costa

Rezerve: Aranzubia, Alderweireld, Mario Suárez, Cristian Rodríguez, Sosa, Diego, Adrian

Antrenor: Diego Simeone.

Sergio Ramos, unul dintre cei mai importanti jucatori din lotul lui Ancelotti, cel care a egalat la unu in minutul 93 pentru Real, a tinut sa multumeasca in mod special fanilor „blanco”. Fundasul spaniol a declarat astfel ca dedica golul sau din minutul 93 fanilor si familiei sale, dar mai ales celor care au sustinut pana la final Real Madrid in campania de castigare a UEFA Champions League.

„Este cel mai important gol din cariera mea. Este incredibila satisfactia pe care am dat-o fanilor luptand pana la final. Nu este golul meu, este al tuturor fanilor, al familieie mele, al celor care ne-au sustinut pana la final. Meritam sa castigam acest trofeu dupa atatia ani. Am intrat in istorie.”, declara emotionat Ramos imediat dupa meci.

Real a invins cu 4-1 dupa prelungiri pe Atletico de Madrid, dupa ce aceasta a condus cu 1-0 pana in minutul 93, Sergio Ramos egaland cu o lovitura de cap, ulterior unui corner.

Este al 10-lea trofeu de acest gen pentru Real, care nu mai cucerise UCL din 2002.