AcasăEvenimentSportChampions League. Juventus şi Paris Saint Germain şi-au luat biletele pentru sferturi!

Primele optimi de finală ale Ligii Campionilor au adus două meciuri ce s-au dovedit extrem de dezechilibrate, cu Juventus şi PSG impunându-se în deplasare.
Pe Celtic Park, Juventus Torino a câştigat cu 3-0 confruntarea cu alb-verzii de la Celtic Glasgow şi se pot gândi deja la sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Matri a trimis spre poartăn minutul 3: mingea a trecut liniţa porţii, a fost respinsă de un fundaş, după care Marchisio a spulberat orice îndoială asupra validităţii golului. Reluările TV au arătat că golul trebuia acordat încă de la şutul lui Matri.

Confruntarea de pe Celtic Park a inceput practic cu un avantaj de un gol in favoarea italienilor. Juventus a lovit la prima sansa de poarta, in minutul 4, cand o pasa lunga a prins descoperita apararea gazdelor, iar Matri a deviat mingea pe langa portar.

Scenariul a fost perfect pentru italieni, echipa lui Conte baricadandu-se in propria jumatate dupa deschiderea scorului.
In aceste conditii, Celtic a pus stapanire pe mijlocul terenului si a incercat sa strapunga defensiva adversa. Pentru ca italienii s-au aparat perfect, Celtic a a ales varianta suturilor de la distanta, la care Buffon nu a avut emotii.
Cea mai mare sansa de gol din prima repriza i-a apartinut lui Commons, in minutul 28, cu o reluare spectaculoasa din foarfeca, ce s-a dus milimetric pe langa poarta.

Scotienii au mai ratat o sansa mare de a egala in minutul 62, cand Wanyama si-a batut joc de o centrare perfecta, pe care a reluat-o slab cu capul in Buffon.

Pe finalul meciului, Juventus i-a taxat din nou pe scotieni, reusind sa mai inscrie de doua ori si sa rezolve, mai mult ca sigur, soarta calificarii.

Mai intai, in minutul 77, Marchisio a profitat de o pasa excelenta a lui Matri si a punctat dupa un dribling fin, pentru ca patru minute mai tarziu Vucinici sa inscrie si el cu un sut din 10 metri. S-a terminat 3-0, scor ce ii asigura lui Juventus un retur linistit in meciul programat pe 6 martie.

Paris Saint Germain a dat două goluri pe Mestalla, contra Valenciei, şi părea că are calificarea în buzunar, după reuşitele lui Lavezzi (10) şi Pastore (43). Pe final, lucrurile s-au complicat puţin pentru parizieni după golul lui Rami (90) şi cartonaşul roşu primit de Zlatan Ibrahimovici. Chiar şi-aşa, PSG a câştigat cu 2-1 şi porneşte ca mare favorită pentru returul de pe Parc des Princes.
Paris Saint Germain s-a impus cu 2-1 pe terenul celor de la Valencia, intr-un meci jucat marti seara in prima mansa a optimilor Ligii Campionilor.

Francezii au luat astfel un avantaj serios in vederea mansei secunde, una pe care o vor disputa pe teren propriu.

Spaniolii au inceput meciul in careul advers, insa, dupa o bara a lui Lucas, oaspetii au deschis scorul repede, in minutul 10, prin Lavezzi. Argentinianul adus vara trecuta de la Napoli a punctat superb din unghi, cu un sut in forta, venit dupa o combinatie cu conationalul sau Pastore.

Cu un Lucas intr-o zi excelenta, PSG a continuat sa aiba ocaziile mai mari, chiar daca posesia a fost de partea gazdelor. Al doilea gol al vicecampioanei Frantei a cazut inainte de pauza, in minutul 43. Pastore a finalizat din centrul careului, dupa o centrare perfecta a lui Lucas.
Dupa pauza, Valencia a incercat sa reintre in meci, dar fara izbanda. Tot PSG a fost mai periculosa, asta chiar daca vedeta Ibrahimovici n-a miscat mai nimic.
Totusi, in minutul 90, gazdele au punctat prin Rami, din apropiere dupa o centrare a lui Tino Costa, iar lupta pentru calificare se va da la Paris, in luna martie.
O lupta la care nu va lua parte Zlatan Ibrahimovici, eliminat in prelungiri, dupa ce si-a calcat intentionat un adversar.