AcasăEvenimentSportChampions League. Basel și-a găsit nașul! Gomez, pe urmele lui Messi. Inter...

Champions League. Basel și-a găsit nașul! Gomez, pe urmele lui Messi. Inter – din rău în mai rău.

Calificare impresionanta pentru Bayern Munchen, in „sferturile” Ligii Campionilor: dupa 0-1 in Elvetia, in mansa-tur, bavarezii au raspuns cu un devastator 7-0 in mansa decisiva, cu 4 goluri inscrise de Mario Gomez! (FOTO)
Speranțele elvețienilor de la FC Basel de a elimina vicecampioana Germaniei chiar pe terenul acesteia s-au văzut spulberate foarte repede, Robben reușind să deschidă scorul încă din minutul 10. După ce Muller a mărit avantajul bavarezilor (42), la rampă a ieșit Mario Gomez, care a înscris patru goluri consecutiv (44, 50,61, 67).

Atacantul lui Bayern a avut la dispoziție încă 23 de minute pentru a forța golul al cincilea, prin care ar fi egalat recordul de eficacitate într-un meci din Liga Campionilor, stabilit săptămâna trecută de Messi, dar nu a mai reușit să înscrie. Tabela a fost închisă de același Robben (81).

La Milano, Olympique Marseille pornea cu un fragil avantaj, după victoria cu 1-0 din tur. Inter a deschis scorul prin Milito (75) și când toată lumea se gândea la prelungiri, Brandao (90+2) a înscris golul calificării francezilor. Până la final, gazdele au mai punctat o dată, prin Pazzini (90+6), din penalty, dar mai departe a mers Olympique, grație golului marcat în deplasare.

Bayern Munchen – Basel 7-0 (in tur, 0-1). Au marcat: Robben 11, 81, Muller 42, Mario Gomez 44, 50, 61, 67.

Inter Milano – Marseille 2-1 (in tur, 0-1). Au marcat: Milito 75, Pazzini 90+6, respectiv Brandao 90+2.

Miercuri (astăzi) se vor stabili ultimele doua echipe calificate in „sferturi”:
Chelsea – Napoli (1-3 in tur)
Real Madrid – TSKA Moscova (1-1 in primul joc).

Rezultate inregistrate saptamana trecuta:
Barcelona – Leverkusen 7-1 (in tur, 3-1). Au marcat Messi (25, 42, 49, 58, 84) si Tello (55, 62), respectiv Bellarabi (90+1).
APOEL Nicosia – Lyon 1-0, 4-3 la lovituri de departajare (in tur, 0-1). A inscris Manduca 9. La lovituri de departajare, au ratat Lacazette si Bastos.
Arsenal – Milan 3-0 (0-4 in tur). Au marcat Koszcielny 7, Rosicky 26 si Van Persie 44.
Benfica Lisabona – Zenit Sankt Petersburg 2-0 (2-3 in tur). Au marcat Pereira 45 si Oliveira 90.