AcasăEvenimentSportCFR Cluj s-a încălzit cu Dinamo pentru Braga!

CFR Cluj s-a încălzit cu Dinamo pentru Braga!

Dinamo a fost invinsa, scor 0-1, de CFR Cluj, intr-o partida jucata vineri seara pe National Arena din Bucuresti si care a contat pentru etapa a 8-a a Ligii 1.

Cele doua formatii au oferit un meci foarte spectaculos si disputat in fata a doar cateva mii de spectatori.

In prima repriza, CFR Cluj a fost echipa mai periculoasa, insa Balgradean sau ratarile lui Bastos au facut ca scorul sa fie alb la pauza.

Partea a doua a adus noi ocazii mari pentru oaspeti, iar nou intratul Rui Pedro a deschis scorul in minutul 64, cu o lovitura de cap, venita dupa o centrare buna a lui Pinto.

Bonetti l-a aruncat apoi in lupta pe tanarul Steliano Filip, iar ocaziile au inceput sa apara si pentru „caini”. Degeaba, insa, pentru ca poarta lui Felguieras a ramas nepenetrata.

In urma acestei victorii, CFR Cluj a depasit-o pe Dinamo in clasamentul Ligii 1. Clujenii sunt pe locul 4, cu 13 puncte, in timp ce „ros-albii” coboara pe pozitia a 7-a, cu 11 puncte.

Dinamo: Bălgrădean – Nica, Luchin, Grigore, Pulhac – Munteanu – Alexe (S. Filip ’70), Boubacar, Matei (Axente ’86), Curtean – Ţucudean. Antrenor: Dario Bonetti.
CFR Cluj: Felgueiras – Ivo Pinto, Cadu, Piccolo, Camora – Mureşan, Godemeche – Sougou, Bastos (Luis Alberto ’75), Valente (Rui Pedro ’52) – Kapetanos (Bjelanovici ’80). Antrenor: Ioan Andone.
Cartonaşe galbene: Munteanu ‘9, Boubacar ’35 / Piccolo ’27, Godemeche ’45+2
Arbitri: Marius Avram (central) – Vasile Marinescu, Mircea Orbuleţ (asistenţi) – Augustus Constantin (rezervă)
Observatori: Ionuţ Calancea, Aron Huzu.
Supervizor: Adalbert Kassai
Înainte de începerea partidei, s-a ţinut un minut de reculegere în memoria fostului fundaş al echipei Dinamo, Constantin Ştefan, care a decedat recent, la vârsta de 73 de ani.
La meci au asistat aproximativ de 10.000 spectatori.