AcasăEvenimentSportCFR a eutanasiat câinii roșii din ”Groapă” și e favorita principală la...

CFR a eutanasiat câinii roșii din ”Groapă” și e favorita principală la titlu!

CFR Cluj s-a impus, scor 1-0, în derby-ul etapei cu numărul 30 din Liga I, de pe terenul formației Dinamo, printr-un gol marcat în ultimul minut de Pantelis Kapetanos.

”Câinii roșii” au ieșit din cursa pentru titlu în urma acestui rezultat și a unei evoluții penibile, în timp ce ardelenii, care ocupă primul loc, s-au desprins la șase puncte de Rapid și FC Vaslui, care au un meci mai puțin disputat.

Partida din Ștefan cel Mare a fost urmărită doar de câteva mii de spectatori. Cu toate că era ultima șansă a favoriților de a reintra în cursa spre al 19-lea titlu din istorie, fanii dinamoviști au venit în număr mic, doar 3.000 de – sub media din acest sezon.

Dacă spectacolul din tribune a fost microscopic, cel de pe teren a fost inexistent. Cele două formații s-au târât pe dreptunghiul verde timp de 90 de minute, enervând suporterii la fiecare 30 de secunde, cu execuții care mai de care mai neinspirate. CFR Cluj a fost echipa mai bună, dar oamenii lui Ioan Andone nu au făcut deloc o impresie bună în Ștefan cel Mare, unde au defilat Petrolul și Sportul (n.r. – două echipe care ar putea retrograda în acest sezon).

Golul marcat în ultimul minut de Kapetanos a ”eutanasiat” speranțele dinamoviste și o propulsează pe CFR spre al treilea titlu din ultimii cinci ani.
Minutul 90 – GOL CFR CLUJ! A marcat Kapetanos. Cine altcineva? Grecul a împins mingea în plasa porții apărate de Naumovski, care nu a avut replică la lovitura de cap a atacantului-minune de la CFR. Este al 10-lea gol din acest sezon pentru Pantelis, care a adus trei puncte formației ardelene și etapa trecută.
Dinamo: Naumovski – Nica, Luchin, Dr. Grigore, Muşat – Curtean, D. Kone, Pulhac – Dănciulescu, M. Niculae, Alexe

CFR Cluj: Beto – Lionn, Cadu, Maftei, Camora – Peralta, B. Sare, Nicoară – Sougou, Ronny, Vranjes

Arbitru: Anastasios Kakos (Grecia)