AcasăEvenimentSportCe panaramă de meci! Rapid s-a chinuit pentru trei puncte la Severin

Ce panaramă de meci! Rapid s-a chinuit pentru trei puncte la Severin

Rapid s-a impus la limită în deplasarea de la Severin, unde a învins cu 1-0 datorită golului marcat de Teixeira în prima repriză. Meciul a fost unul slab, cu puține faze de poartă, încheiat totuși cu victoria giuleștenilor, aflați la al doilea succes consecutiv.
Rapidul a muncit serios la Severin pentru cele trei puncte, într-un meci extrem de plictisitor, mai ales în a doua repriză. Cele două echipe s-au chinuit să arate ceva mai mult fotbal în prima jumătate a întâlnirii, când fazele de poartă au fost mai multe, chiar dacă ocazii de gol n-au prea fost.
Prima șansă de deschidere a scorului a aparținut gazdelor, în minutul 7 Arnăutu fiind foarte aproape de gol. Pecanha însă s-a opus incredibil și a ținut poarta Rapidului închisă. Dorin Goga a semnat o ocazie mare de gol în minutul 18, când mingea trimisă cu capul a fost scoasă cu greu de sub transversală de Marinescu.
Deschiderea de scor a venit însă în minutu 23, la o schemă a rapidiștilor, după o lovitură liberă executată pe jos de Milisavljevic. Teixeira a apărut excelent la finalizare la mijlocul careului și a șutat cu stângul printre adversari, Marinescu văzând prea târziu mingea.
Ritmul de joc a scăzut considerabil în repriza a doua, când cele două formații au evoluat parcă fără chef și cu frâna de mână trasă. Deși s-a jucat pe contre, fazele de atac n-au avut suflet, fiind lipsite de viteză sau de periculozitate.
Severinul a forțat golul egalării pe final, ultimele minute fiind de foc la poarta lui Pecanha. Gazdele au reușit chiar să trimită mingea în poarta rapidistă în minutul 90, dar Lucian Rusandu fluierase înainte un fault în atac, astfel că golul nu a fost validat.
CS Turnu Severin: A. Marinescu – Mitici, Durimel, Bălău, Al. Giurgiu – Olah (Neacşa ’70), Arnăutu (Thomas ’60), Golici, Al. Zaharia – Moutinho, Vancea (Abba ’36). Antrenor: Nicolo Napoli
Rapid: Pecanha – Al. Coman, Wallace, Oros, Milisavljevici – Teixeira, Codrea (Roman ’80), Bozovici – Pancu (Grigorie ’73), D. Goga (Bilaşco ’85), Ilijoski. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău
Cartonaşe galbene: Zaharia ’22, Giurgiu ’71 / Codrea ’35, Oros ’38, Al. Coman ’89, Bozovici ’90+1.
Arbitri: Lucian Rusandu (central) – Sebastian Gheorghe, George Florin Neacşu (asistenţi) – Eduard Ioniţă (rezervă)
Observatori: Dan Berbecaru, Florin Bătrânu.