AcasăEvenimentSportCE PĂCAT! – Minaur a fost egalată de Elverum cu două secunde...

CE PĂCAT! – Minaur a fost egalată de Elverum cu două secunde înainte de final!

Minaur Baia Mare a arătat ca o formaţie renăscută la Elverum (Norvegia), în al patrulea joc susţinut în Grupa D a Ligii Campionilor, dar şansa a fost în acest meci de partea echipei fostului băimărean Stegavik, cel care a și înscris trei goluri în poarta noastră.

Nordicii au obţinut un nemeritat rezultat de egalitate, chiar dacă revenirea din final a fost una spectaculoasă. Minaur a fost la cârma partidei, dar a cedat exact când nu se mai putea face nimic.

Minaur a condus permanent pe tabelă până prin minutul 50, uneori la șase și chiar șapte goluri diferență. Cu 12 secunde înainte de final, la scorul de 28-27 pentru Minaur, tehnicianul norvegian a cerut time-out și elevii săi au reușit să trimită mingea în poarta lui Tatai când mai erau doar două secunde de joc.

Minaur a ratat victoria după ce a căzut inexplicabil pe finalul partidei, permițând gazdelor să revină în joc și pe tabelă. Păcat, mare păcat de șansa irosită, de efortul depus timp de 50 de minute. S-a terminat 28-28, la pauză 10-14, o partidă pe care nu o vom uita ușor.

HCM Minaur va juca următorul meci pe teren propriu, duminică, 18 octombrie, cu formația Metalurg Skopje, în ultima partidă din turul grupei D.

Pentru minaur au înscris: Ionuţ Ramba- 6, Cristescu -5, Sadoveac- 5, Inal Aflitulin – 4, Daniel Bera – 4, Mihai Buşecan – 2, Cristian Ghiţă – 1, Vladislav Ostrouşko – 1.

Pentru Elverum au înscris: Andre Lindboe – 6 goluri, Karl Bjoerkman – 4, Petter Oeverby – 4, Nikolaj Mehl – 3, Hakon Ekren – 3, Luka Mitrovic – 3, Steffen Stegavik – 3, Aleksander Borresen – 1, Jonas Burud – 1.

Au asistat 1.479 spectatori, meciul fiind arbitrat de slovacii Peter Brunovsky şi Vladimir Canda, delegat EHF fiind suedezul Richard Johansson.

În celelalte partide din grupă, Kadetten Schaffhausen a dispus de Motor Zaporoje cu 30-27 (joi), iar Skjern Handbold a trecut la limită de Metalurg Skopje cu 20-19.

În clasament, pe primul loc se află Skjern Handbold, cu 6 puncte, urmată de HCM Minaur, 4 p (+1), Metalurg Skopje, 4 p (0), Motor Zaporoje, 4 p (+3), Kadetten Schaffhausen, 3 p, Elverum Handball Herrer, 3 p.