AcasăEvenimentSportCe nu s-a mai văzut! Manchester City a câştigat campionatul cu două...

Ce nu s-a mai văzut! Manchester City a câştigat campionatul cu două goluri marcate în minutele de prelungire!

Edin Dzeko şi Sergio Aguero au adus victoria lui Manchester City, la care evoluează şi portarul Costel Pantilimon, şi totodată titlul de campioană a Angliei după 44 de ani, după ce au înscris golulurile de 2-2, respectiv 3-2 în minutele 90+2 şi 90+4 ale meciului cu Queens Park Rangers.
City avea nevoie de o victorie în ultima etapă, pe teren propriu, cu QPR, pentru a se menţine pe primul loc în faţa rivalei locale, Manchester United. Zabaleta a deschis scorul în minutul 39 pentru gazde, dar QPR a întors meciul în repriza a doua prin golurile marcate de Cisse, în minutul 48, şi Mackie, în minutul 66. Scorul s-a păstrat până aproape de final, când Manchester City a reuşit o victorie ce părea imposibilă după ce bosniacul Edin Dzeko şi argentinianul Kun Aguero, ginerele lui Maradona, au marcat în două minute.
La final, specatorii de pe Ettihad Stadium au invadat terenul de joc. Manchester United câştigase meciul de la Sunderland, cu 1-0 (Rooney 20), şi elevii lui Alex Ferguson aşteptau pe teren cu sufletul la gură deznodământul de la Manchester.