AcasăEvenimentSportCE DEBUT LA TURNEUL CAMPIONILOR! – Perechea Mergea/Bopanna a câștigat în fața...

CE DEBUT LA TURNEUL CAMPIONILOR! – Perechea Mergea/Bopanna a câștigat în fața fraților Bryan, favoriții nr.1

Perechea Florin Mergea/Rohan Bopanna a avut un start formidabil la Turneul Campionilor, învingând în aproximativ o oră de joc legendarul dublu format din Bob şi Mike Bryan, scor 6-4, 6-3.

Aflaţi în premieră la Londra, Bopana şi Mergea nu au avut deloc emoţii. După un start puţin ezitant, cei doi au revenit excelent în meci şi au controlat fiecare punct, impunându-se extrem de lejer. Americanii, deţinători a 4 titluri la Turneul Campionilor, nu au arătat în niciun moment că se află la 14-a participare la această competiţie. Au fost extrem de nervoşi şi nu au găsit vreun răspuns la jocul extrem de solid şi ofensiv al adversarilor.

Aceasta a fost a patra victorie a lui Mergea în cele cinci meciuri disputate în acest an cu fraţii Bryan. Românul a câştigat în faţa lor la Australian Open şi la Dubai, în echipă cu britanicul Dominic Inglot, şi la Wimbledon, cu Rohan Bopanna. Mergea şi Bopanna au pierdut doar întâlnirea din cadrul turneului de la Washington.

În următorul meci, Florin Mergea și Bopanna vor întîlni perechea italiană formată din Simone Bolelli și Fabio Fognini.

După 6 ani în care au dominat autoritar proba de dublu în tenisul mondial, terminând de fiecare dată pe prima poziţie la finalul sezonului (de 10 ori în ultimii 12 ani americanii au ocupat fotoliul de lider în decembrie), fraţii Bryan îşi văd serios ameninţată supremaţia. Principalii contracandidaţii la locul 1 sunt Tecău şi Rojer.

În primul meci al grupei Ashe/Smith, Jamie Murray şi John Peers, capi de serie numărul 4, au învins, dramatic, cuplul italian Simone Bolelli/Fabio Fognini, scor 7-6, 3-6, 11-9.