AcasăEvenimentSportCE de Handbal. Ne-a învins și Germania în ultimul meci din competiție!

CE de Handbal. Ne-a învins și Germania în ultimul meci din competiție!

Nationala feminina de handbal a Romaniei si-a incheiat parcursul la Campionatul European din Serbia cu o infrangere, scor 23-25 in fata reprezentativei Germaniei.

Dupa ce au ratat calificarea in semifinale, pierzand meciul decisiv cu Ungaria, elevele lui Gheorghe Tadici aveau ca ultim obiectiv la Euro o victorie cu Germania si locul 3 in clasamentul Grupei II, loc ce asigura prezenta in disputa pentru pozitiile 5-6 ale topului final.

Din pacate, „tricolorele” au avut 40 de minute mizerabile, in care atacul nu a mers deloc iar defensiva a fost depasita cu usurinta la fiecare actiune mai serioasa a adversarelor.

In ofensiva fetele noastre s-au lovit de apararea disciplinata, insa liniara si deloc surprinzatoare a Germaniei. Au pasat exasperant de-a lungul liniei de 9 metri, au lungit fiecare atac pana la limita pasivului iar atunci cand au ajuns fata in fata cu portarul Clara Woltering au luat-o la tinta pe aceasta.

Romania a aratat a Romania doar in ultimele 10 minute, atunci cand a revenit pe tabela pana la o diferenta de doua goluri, insa a fost prea putin si prea tarziu.

Nationala noastra este eliminata fara drept de apel de la Euro 2012 dupa ce a pierdut meciurile decisive cu Ungaria si Germania

Joi seara a avut loc ultima etapa a Grupei a II-a principala a Campionatului European de handbal feminin, din care face parte si nationala Romaniei.