AcasăEvenimentSportCE de Handbal. În meciul cu România, Ungaria nu va putea conta...

CE de Handbal. În meciul cu România, Ungaria nu va putea conta pe Tomori, principala marcatoare!

România va disputa marți, de la ora 21:15 (DIRECT; TVR2), meciul cu Ungaria, decisiv pentru calificarea în semifinalele Campionatului European din Serbia.

Întâlnirea se anunță a fi una extrem de grea, mai ales că naționala Ungariei este formată din sportive de top. Cu o zi înaintea mareului meci, selecționerul României, Gheorghe Tadici, a primit o veste bună. Ungaria nu va putea conta în meciul cu România  pe Zsuzsanna Tomori, principala marcatoare a naționalei, cu 40 de goluri în patru meciuri.

Tomori a fost suspendată un meci, după eliminarea directă din partida Ungaria – Muntengru (26-28), din grupa principală II, în care a marcat două goluri. Inițial, Tomori a primit o eliminare de două minute, în minutul 40 al confruntării, dar handbalista a contestat decizia şi a insultat arbitrii, fiind eliminată definitiv din meci.