AcasăEvenimentSportCE Caiac - Canoe. Florin Comănici, aur la canoe 5.000 de metri!

CE Caiac – Canoe. Florin Comănici, aur la canoe 5.000 de metri!

Sportivul Florin Comănici a cucerit, duminică, medalia de aur, în finala probei de Canoe 1 pe distanţa de 5.000 de metri, la Campionatele Europene de la Zagreb.
Florin Comănici s-a luptat încă din start pentru supremaţie, cu un conaţional, Sergiu Crăciun, dar care reprezintă Italia. La 2.000 de metri, Comănici a preluat cursa pe cont propriu, având un avans de câţiva metri faţă de locul secund, Crăciun. Acesta a fost detronat de spaniolul Manuel Campos, dar Comănici şi-a păstrat avansul de 16 secunde şi l-a mărit la 22 de secunde la finalul celui de-al treilea tur. După 4 tururi, canoistul român avea un avans de 31 de secunde, iar medalia de aur nu i-a mai scăpat.
Comănici a încheiat cursa de fond de 5.000 de metri cu timpul de 22:55.50 minute, fiind urmat de spaniolul Manuel Campos, la 26.48 secunde şi de slovacul Matej Rusnak (la 36.33 secunde).

Finala de Canoe 1 pe distanţa de 5.000 de metri a fost ultima cu prezenţă românească la CE de la Zagreb, care se încheie pentru delegaţia tricoloră cu un bilanţ de şase medalii, dintre care trei de aur (două la paracanoe) şi trei de argint. Obiectivul sportivilor români a fost de a cuceri 1-2 medalii, acesta fiind depăşit.
Rezultatele complete obţinute de sportivii români în finale, la CE de la Zagreb, sunt următoarele:
C1 1000 metri masculin – Iosif Chirilă, locul 6;
K4 500 metri feminin – locul 9;
C2 1000 metri masculin – Liviu Dumitrescu şi Victor Mihalachi, medalie de aur;
C4 1000 metri masculin – Iosif Chirilă, Cătălin Costache, Mihail Simion şi Florin Comănici, medalie de argint;
K1 200 metri, paracanoe feminin – Mihaela Lulea, medalie de aur;
K1 200 metri, paracanoe masculin – Iulian Şerban, medalie de aur;
C1 500 metri masculin – Iosif Chirilă, locul 4;
K4 1000 metri masculin – Traian Neagu, Toni Ioneticu, Ştefan Vasile şi Petruş Gavrilă, medalie de argint;
C2 500 metri masculin – Liviu Dumitrescu şi Victor Mihalachi, medalie de argint;