AcasăEvenimentCAMPIONII! CAMPIONII! - După 16 ani HCM Minaur este CAMPIOANA ROMÂNIEI! (VIDEO)

CAMPIONII! CAMPIONII! – După 16 ani HCM Minaur este CAMPIOANA ROMÂNIEI! (VIDEO)

Minaur şi CSM Bucureşti s-au întâlnit în această seara, la Baia Mare, în cel de-al doilea meci al finalei Ligii Naţionale masculine. Handbaliştii lui Lars Walther au avut nevoie de o victorie și au și obținut-o. Scor final: HCM Baia Mare – CSM București 26-24.

Minaur Baia Mare scrie istorie în handbalul românesc. Maramureşenii sunt din nou campioni, după 16 ani. Minaur a câştigat cu 26-24 meciul al doilea cu CSM Bucureşti şi s-a impus cu 2-0 la general în finala Ligii Naţionale. Minaur, care a realizat eventul în acest an, după ce a cucerit și Cupa României, mai câștigase titlul în 1998 și 1999.

Minaur Baia Mare este campioana României pentru a treia oară în istorie. Maramureşenii au câştigat şi cel de-al doilea meci al finalei cu CSM Bucureşti. Echipa antrenată de Lars Walther a preluat încă din start iniţiativa şi s-a distanţat în minutul 19 la trei goluri, după super-reuşita norvegianului Stegavik.

Bucureştenii au reuşit egalarea, însă la pauză a fost 12-11 pentru Minaur. Aflat la ultimul meci în tricoul lui Minaur, Nikola Eklemovic a transformat cu siguranţă o aruncare de la 7 metri în ultimele secunde ale primei reprize.

Jucătorii antrenaţi de Bozo Rudic au fost conduşi cu cinci goluri la reluare (18-13), însă au reuşit să reducă deficitul la un gol. Apărarea lui Minaur a funcţionat însă mai bine în ultimele minute, atunci când spiritele s-au încins după un duel între Novanc şi Pribanic. Finalul a fost unul fericit pentru băimăreni. S-a terminat 26 la 24 pentru Minaur, care este din nou campioana României, după 16 ani.
Minaur va evolua în preliminariile Ligii Campionilor în sezonul viitor.

O mențiune specială merită portarul lui CSM, Ionuț Iancu, cel mai bun jucător al echipei oaspete, care a apărat patru aruncări de la 7 metri.

Pentru Minaur au marcat Steffen Stegavik – 7 goluri, Cristian Malmagro – 4, Nikola Eklemovic – 4, Alexandru Sabou – 4, Marius Sadoveac – 3, Antonio Pribanic – 2, Viorel Fotache – 2.

Pentru CSM au înscris: Nicușor Negru – 10 goluri, Krsto Milosevic – 3, Iulian Stamate – 3, Ramon Șomlea – 2, Pal Wetterbrandt – 1, Robert Militaru – 1, Marius Novanc – 1, Milos Kostadinovic – 1, Sasa Marijanac – 1, Nicușor Ungureanu – 1.

HCM (Minaur) și-a luat astfel revanșa în fața lui CSM București, după ce echipa din Capitală și-a adjudecat titlul la feminin, tot marți, la Baia Mare, în fața echipei locale.

„Îi mulţumesc echipei, formează cu adevărat un grup, nimeni nu s-a pus înaintea echipei, au lucrat împreună, sunt buni prieteni, se respectă şi e foarte plăcut să lucrezi cu un astfel de grup” a declarat Lars Walther, antrenorul campioanei.
DIRECTOR SPORTIV HCM MINAUR ȘI-A DAT DEMISIA. CLICK AICI PENTRU DETALII.