AcasăEvenimentSportCAMPIONATUL NAȚIONAL – Echipa de junioare a CS Phoenix Baia Mare a...

CAMPIONATUL NAȚIONAL – Echipa de junioare a CS Phoenix Baia Mare a obținut o victorie cu Viitorul Cluj Napoca și s-a calificat în turneul final al campionatului de hadbal

CAMPIONATUL NAȚIONAL  Echipa de junioare IV a Clubului Sportiv Phoenix Baia Mare s-a clasat pe locul 3 la turneul semifinal al campionatului naţional, desfăşurat în sala de sport a Şcolii gimnaziale „Vasile Alecsandri”, după ce a învins în „finala mică” a competiţiei cu 27-11 (13-8) pe CSM Făgăraş. În urma acestui rezultat echipa antrenată de prof. Ana Nicoară s-a calificat la turneul final, programat în perioada 15-18 iunie 2017.

CS Phoenix Baia Mare a învins în ultimul joc din grupa A pe CSŞ Viitorul Cluj Napoca cu 24-10 (12-6), s-a situat pe locul 2 în grupă şi a jucat astfel „finala mică”. Grupa 4 a turneul semifinal, la care au participat reprezentantele euroregiunilor RO 6 şi RO 7, a fost câştigată de HC Arsenal Tăureni, care a învins în finală cu 32-24 (12-12) pe Genius Sighetu Marmaţiei.

CS Phoenix – CSŞ Viitorul Cluj 24-10 (12-6)
Arbitri: S. Cosma şi J. Debreczeni (Maramureş).
Marcatoare pentru CS Phoenix: Şimonca 9, L. Cosma 6, Groşan 4, Turdean 3, Trufan 1, Toth 1.

CS Phoenix – CSM Făgăraş 27-11 (13-8)
Arbitri: M. Dobra şi Al. Armaş (Maramureş).
Marcatoare pentru CS Phoenix: Şimonca 9, L. Cosma 5, Groşan 4, Turdean 3, Petruţ 2, Cociota 2, Danciu 1, Toth 1.