AcasăEvenimentSportCAMPIONATUL MONDIAL - Spania a dat de pământ cu o națională a...

CAMPIONATUL MONDIAL – Spania a dat de pământ cu o națională a României total aeriană

La primul meci cu o echipă adevărată, fetele noastre au clacat. După 60 de minute de joc, tabela de marcaj a consfiinţit victoria Spaniei, cu scorul de 26-18 (13-12). În urma acestei înfrângeri, doar o minune, adică o victorie cu Norvegia sau Rusia ne mai poate sălta de pe locul 4, loc calificant în optimi, dar care se împerechează cu locul 1 din grupa C.

S-a văzut clar în meciul cu Spania, că programul ne-a dezavantajat. Jucând în primele două etape cu echipe exotice, fetele noastre nu au reuşit să se conecteze la cursul competiţiei. În loc să trateze cu toată seriozitatea primele două jocuri, să exerseze scheme de joc, româncele au evoluat superficial şi foarte relaxate. „Terapia” încercată de antrenorul nostru Tomas Ryde nu a dat rezultatele scontate, pentru simplu motiv că românii nu au mentalitatea nordicilor. Ceea ce a încercat Ryde în primele zile merge foarte bine la echipele Suediei, Danemarcei şi Norvegiei, nu şi la echipa României.

Meciul în sine a avut două părţi distincte: în primele 25 de minute am jucat noi bine şi ibericele nu s-au prea văzut. Scorul era în min.24:55 de 12-9 pentru România. Ce a urmat este greu de descris. În minutul 36 tabela de marcaj indica 17-12 pentru Spania !!! Şi s-a mers pe acest trend până în final. Fetele noastre au fost de nerecunoscut, iar adversarele au profitat de această situaţie. Spania ne-a bătut în premieră la o diferenţă de 8 goluri, dar atenţie, nu a excelat. Mai mult, una dintre cele mai bune jucătoare iberice, Maria Mangue nu a intrat în teren, fiind accidentată.

În acest meci, România a fost în repriza a doua egala echipelor exotice, gen Puerto Rico sau Cuba, nereuşind să înscrie decât 6 goluri. O amplă analiză a dezastrului, în cronica generală de miercuri dimineaţa. Nota 10 celor aproximativ 60 de suporteri români veniţi cu autocarele din Hunedoara şi Galaţi, care au arătat exact ca o galerie occidentală şi au încurajat naţionala pe parcursul întregului meci. Urmează meciurile cu Norvegia şi Rusia şi să ne rugăm la Dumnezeu să nu fie mai rău decât în meciul cu Spania.

***

România nu a mai reuşit să înscrie în ultimele 6 minute ale primei reprize, adversara a stat mai ”sus” cu apărarea. Neagu şi Geiger au fost ţinute dincolo de linia de 9 metri, iar Brădeanu a ratat două aruncări.

Cristina Neagu a fost jucătoarea primei reprize din tabăra României, cu 5 goluri, a avut şi susţinere la linia de 9 metri pentru 20-22 de minute, iar Ada Nechita, transformată în al doilea pivot, a fost elementul surpriză. Paula Ungureanu a ”ţinut” bine poarta, dar apărarea a cedat uneori prea uşor, în special în zona intermediarilor.

Min 60: Scor final 26-18 pentru echipa Spaniei. Deși au făcut o primă repriză bună, tricolorele nu au ținut pasul în partea a doua și ibericele s-au impus la 8 goluri diferență. Alexandrina Cabral, autoare a 6 goluri a fost desemnată cea mai bună jucătoare a meciului

Min 58: Gol din nou pentru Spania! 26-18

Min 57: De Paula scoate aruncarea de la 7 metri a Elizei Buceschi, iar la poarta cealaltă Pinedo înscrie de pe extremă, 25-18 pentru Spania

Min 55: Eliminare în echipa României. Cristina Pintea este cea care va sta două minute pe bancă

Min 54: Gol România! Eliza Bucheschi marchează din lovitură de l 7 metri

Min 53: Gol Spania! Ibericele refac diferența de 7 golrui, 24-17

Min 52: Replica României vine prin Melinda Geiger. 23-17 pentru Spania

Min 51: Spania revine cu gol după time out. Pena este cea care duce scorul la 23-16

Min 49: Time out cerut de antrenorul Spaniei

Min 48: Gol Spania și șansele ca România să mai poată obține o victorie în această seară sunt destul de mici. 22-16 pentru Spania

Min 47: Gol România! Eliza Buceschi înscrie. România nu a putut însă să profite de cele două minute de superioritate

Min 46: Eliminare de două minute în echipa Spaniei. Gonzalez este jucătoarea penalizată, dar Neagu ratează. Carmen Martin înscrie și scorul ia proporții, 21-15

Min 45: Gol Spania! Pena înscrie golul cu numărul 20 al Spaniei în acest meci

Min 44: Gol România! Oana Manea marchează de pe pivot și Spania conduce acum cu 19-15

Min 43: Gol Spania! Carmen Martin duce scorul la 19-14, moment în care tehnicianul tricolorelor cere time out. Defensiva tricoloră nu a găsit soluții pentru a le opri pe Carmen Martin și Alexandrina Cabral în această partidă.

Min 42: Cabral păcălește ușor defensiva noastră și marchează, 18-14

Min 41: Paula Ungureanu reușește să scoată o minge de pe linia porții însă pe contraatac România ratează din nou

Min. 40: Greșeste Ungureanu lansarea contaatacului, inscrie Spania, dar și Alice Elisei, 17-14

Min. 38: Primul gol vine de la Cristina Neagu, 16-13 pentru Spania

Min. 36: Aruncare de la 7 metri, Ionica Munteanu apară în prima fază, dar Alberto înscrie. Sunt 12 minute în care nu am înscris! 16-12

Min. 34. Înscrie neagu, golul este anulat. Eliminare la spaniole, Marin paseasă neglijent la Nechita și pierdem atacul. Avem deja opt atacuri irosite cu tot atâtea pase greșite. Spania nu are niciuna.

Min. 32: Ratăm atacul și Spania înscrie din nou 15-12

Min. 31: Gol Cabral, Spania conduce cu 14-12

A început repriza a doua

pauza1Min 30: Gol Spania. Alberto transformă o aruncare de la 7 metri și ibericele trec pentru prima dată în avantaj, moment în care se încheie și prima repriză. Spania conduce România la pauză cu 13-12.

Min 29: Gol Spania și egalitate pe tabelă! Pena înscrie pentru 12-12

Min. 28: Spania s-a organizat mai bine în apărare şi a reuşit să revină la 11-12 (min. 27). Tomas Ryde a cerut primul time-out în această partidă. Valentina Ardean a cerut o repliere mai bună coechipierelor, dar şi fault, adversarele să nu intre în spaţiul de 9 metri cu mingea.

Min 26: Gol Spania! Pena înscrie și Spania se apropie din nou la două goluri

Min 24: Gol România! Cristina Neagu marchează, 12-9, la poarta cealaltă Spania nimerește bara

Min 23: Gol Spania! 11-9 pentru România

Min 22: Gol România! Eliza Buceschi înscrie și echipa noastră are din nou un avans de 3goluri, 11-8, moment în care vine și primul time out al meciului

Min 22: România trece cu bine peste cele două minute în care a jucat în inferioritate

Min 21: Gol România! Tricolorele înscriu în inferioritte numerică prin Cristina Neagu. 10-8 pentru România

Min 20: Eliminare de două minute în echipa României și lovitură de la 7 metri pentru Spania. Paula Ungureanu apară însă din nou!

Min 20: Gol România! Oana Manea înscrie de pe pivot, 9-8

Min 19: Egalitate pe tabelă pentru prima dată după primul minut, când scorul a fost 1-1. Spania a înscris de la 7 meTri

Min 17: România beneficiază de o lovitură de la 7 metri, prima a întâlnirii. Cristina Neagu nu reușește să o învingă pe Navarro. La atacul următor, Spania a ratat șansa de a egala. Paula Ungureanu a reușit o nouă paradă.

Min 16: A doua aruncare de la 6 metri de care beneficiază Spania. Carmen Martin aruncă peste poartă și scorul rămâne 8-7

Min 15: Atacul funcționează bine de ambele părți. Cabral marchează al treilea său gol și scorul devine 8-7 pentru România

Min 14: România reface avantajul de două goluri. Melinga Geiger e cea care marchează

Min 13: Gol Spania! Al doilea gol consecutiv al ibericelor semnat de Carmen Martin. 7-6 pentru România

Min 12: Gol România! Valentina Ardean-Elisei înscrie de pe extremă

Min 11: Lovitură de la 7 metri pentru Spania transformată de Carmen Martin, jucătoarea legitimată în România, la CSM București. Scorul devine 6-5

Min 10: Aurelia Brădeanu paseză pe semicerc pentru Ada Nechita, care înscrie pentru 6-4. Paula Ungureanu a mai închis o dată poarta și România revine în atac

Min 9: Încă un gol pe contraatac al jucătoarelor din Spania. Clara Gonzalez reduce la un singur gol diferența. 5-4 pentru România

Min 8: Oana Manea scapă o minge și pe contraatac Spania marchează prin Cabral. 5-3 pentu România.

Min 7: Gol România! Ada Nechita înscrie și face 5-2. Paula Ungureanu reușește o paradă la poarta cealaltă și România se poate desprinde la 4 goluri.

Min 6: Spania reduce din diferență. 4-2

Min 6: GOL România! Cristina Neagu înscrie din nou și România conduce cu 4-1

Min 5: GOL România! Cristian Neagu mărește la două goluri avansul tricolorelor. 3-1 pentru România

Min 2: GOL România! Cristia Neagu marchează și aduce echipa tricoloră din nou în atac. La cealaltă poartă, ibericele lovesc bara

Min 1: Replică imediată a ibericelor, care reușesc și ele să puncteze la primul atac

Min 1: România deschide scorul în partida cu Spania. Melinda Geiger a marcat. 1-0