AcasăEvenimentSportCAMPIONATUL MONDIAL – România – Danemarca, meciul unei generații (miercuri, ora 21.45)

• Ultimele rezultate înregistrate în optimile Campionatului Mondial de handbal feminin: Franţa – Spania 22-21, Ungaria – Polonia 23-24, Rusia – Coreea de Sud 30-25, Muntenegru – Angola 38-28
  • Sferturile turneului final din 2015, programate miercuri, sunt următoarele: Franţa – Olanda (ora 18:45), Polonia – Rusia (ora 19:00), Norvegia – Muntenegru (21:30), România – Danemarca (21:45)

Franţa, Polonia, Rusia şi Muntenegru sunt ultimele patru naţionale calificate în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Danemarca. Fără îndoială, marea surpriză a zilei şi poate a turneului final este Polonia, aceeaşi echipă care a impresionat şi la ediţia precedentă, când a ajuns până pe locul 4. În 2013 a suferit România, iar acum a venit rândul Ungariei să plece mult mai devreme acasă după o optime de finală cu Polonia.

Echipa condusă de pe margine de antrenorul lui CSM Bucureşti, Kim Rasmussen, a reuşit să îngenuncheze şi la propriu şi la figurat o echipă a Ungariei, care le-a pierdut pe parcursul partidei pe Tomori şi Gorbicz, accidentate destul de serios. Polonia a început tare şi s-a desprins la 11-5, însă până la pauză Ungaria a avut o revenire incredibilă, cu 8 goluri consecutive. Kudlacz & Co nu s-au pierdut cu firea şi au reuşit să stea în coasta adversarei până spre minutul 50, când au preluat definitiv iniţiativa. Deşi a avut ocazia de a închide mult mai devreme partida, Polonia nu a reuşit să dea lovitura de graţie. Ungaria a fost însă incapabilă să mai egaleze în ultimele minute. Mai mult, rezultatul final, 24-23, a fost stabilit încă din minutul 54!

Tot la un gol s-a încheiat şi partida dintre Franţa şi Spania (22-21), cu diferenţa că finalul acestui meci a fost dramatic. Spania a condus aproape tot meciul, chiar şi la 4 goluri diferenţă, dar la sfârşitul celor 60 de minute a fost nevoită să se recunoască învinsă. Franţa a dat lovitura de graţie în ultima secundă a jocului, când Lacrabere a reuşit să transforme cu siguranţă un 7 metri scos de Allison Pineau.

În ultimele două meciuri ale zilei de luni, Rusia şi Muntenegru s-au calificat la pas cu Coreea de Sud, respectiv Angola. La partida Rusia – Angola (30-25) au fost de remarcat poate doar reacţiile de nemulţumire ale lui Trefilov la time-out la adresa elevelor sale, în minutul 48 când echipa sa conducea cu 26-18 şi în minutul 54 când tabela indica 27-20!

• Toate cele 8 naţionale calificate în sferturi sunt din Europa. Top 8 mondial numai cu naţiuni din Europa nu s-a mai consemnat de 14 ani. Au plecat acasă doar 5 naţionale de pe Bătrânul Continent: Suedia, Germania, Ungaria, Serbia şi Spania.
  • România s-a calificat în sferturi, dar acest lucru nu este suficient pentru o calificare la turneele preolimpice. Pentru a nu sta la mâna rezultatelor, tricolorele trebuie să se claseze cel puţin pe locul 7. Poziţia a 8-a asigură accederea la turneele preolimpice doar dacă Norvegia nu câştigă titlul mondial.
  • Atât de aproape de fericire
  • bradeanu-3România – Danemarca este meciul unei generaţii, după victoria uriaşă reuşită în faţa Braziliei prima reprezentativă gândindu-se la o medalie mondială.
  • Învinse de Spania, Norvergia şi Rusia în grupă, tricolorele şi-au luat revanşa în faţa Braziliei, nimeni alta decât campioana mondială în exerciţiu. Elevele lui Ryde au ştiut să profite la maximum de problemele din defensvia adversă, iar mulţi specialişti susţin că danezele se aseamănă din multe puncte de vedere, pe faza de apărare, cu sud-americanele.
  • Misiunea va fi una mai complicată, totuşi, nordicele bazându-se mai mult pe echipă în ansamblu decât pe individualităţi. Totuşi, cel puţin pe plan ofensiv jocul depinde în mare măsură de pofta de gol a extremei stânga Ann Grete Norgaard. Cu 522 de goluri în 126 de selecţii, jucătoarea lui Viborg este de departe marcatoarea numărul unu din lotul Danemarcei.
  • Maria Fisker şi Line Jorgensen (CSM Bucureşti) sunt şi ele două jucătoare foarte bune, care pot veni cu informaţii importante despre coechipierele de la echipa de club.
  • Locul 3 în grupa A, după Muntenegru şi Ungaria, bronzul mondial din 2013 a arătat la acest turneu fluctuaţii mari de la un joc la altul. Înfrângerea contra Ungariei a fost cea care a surprins cel mai mult: cu moralul la pământ, maghiarele s-au impus categoric, 29-22.
  • Specialiştii anticipează miercuri seară un duel cu o favorită clară: Danemarca. Victoria nordicelor are o cotă de 1,4, iar cine mizează un leu pe Neagu&Co va câştiga, în caz de victorie tricoloră, de 3,4 ori suma investită.
  • „Acum urmează fetele lui Dracula”, a titrat azi Sport, cel mai important cotidian de profil din Danemarca, imortalizând-o pe Kristina Kristiansen.
  • Ultimele dispute directe între România şi Danemarca
  • 2014 (Campionatul European): România – Danemarca 29-29
  • 2013 (Amical): Danemarca – România 26-21
  • 2013 (Amical): Danemarca – România 23-22
  • 2010 (Campionatul European): Danemarca – România 15-16
  • 2010 (Campionatul European): România – Danemarca 22-25
  • O eventuală victorie contra danezelor ne-ar aduce în semifinalele competiţiei perspectiva unui nou duel cu Norvegia, formaţie în faţa căreia am avut, în ultimul deceniu, cele mai mari probleme. În grupe, fetele noastre au cedat în faţa nordicelor cu 26-22.