AcasăEvenimentSportCAMPIONATUL MONDIAL - România a pierdut în faţa Norvegiei, un adversar care...

CAMPIONATUL MONDIAL – România a pierdut în faţa Norvegiei, un adversar care nu a strălucit

Am contat doar pe 2 jucătoare. *Erori în lanţ ale antrenorilor naţionalei. *Meciul cu Rusia nu mai contează. *Cu cine vom juca în optimile de finală.

Nimeni nu se aştepta la un rezultat pozitiv în faţa foarte puternicei echipe a Norvegiei. Am pierdut cu 22-26 (10-13), însă un faţa unei echipe a Norvegiei care nu a impresionat. Meciul de joi noaptea disputat pe Arena Nord din Frederikshavn ne-a arătat cine suntem, unde suntem şi care ne sunt limitele. „Este o problemă de valoare. Locurile de sus sunt ocupate şi noi nu avem valoare de medalii. Sunt mai bune ca noi, şi Norvegia, şi Spania, că ne place sau nu. Sunt prea multe aşteptări pentru valoarea actualei echipe”. Această declaraţie aparţine fostului campion mondial, Radu Voina şi spune totul despre situaţia actualei echipe a României. Dar lucrurile sunt totuşi mult mai profunde.

După acest nou eşec, indiferent ce vom face vineri contra Rusiei, tot pe locul 4 rămânem, ceea ce înseamnă că luni 14 decembrie, în optimile de finală vom juca ori cu Franţa, ori cu Brazilia, depinde care din cele două va câştiga „finala” grupei C. De fapt acest meci din optimi este reprezintă pentru Românie cheia întregului campionat mondial. O victorie ne duce în primele 8 şi ne dă şi posibilitatea să jucăm şi la un turneu de calificare pentru Jocurile Olimpice de la Rio. În mod normal, pe fetele noastre NU trebuie să le intereseze scorul meciului cu Rusia, ci trebuie să folosească acest meci ca unul de pregătire pentru cel din optimi. Aşa este normal. Numai că la naţionala noastră normalul este pe ultimul loc.

Am greşit la fel de mult ca norvegiencele, dar…

Din primul până în ultimul minut, doar echipa Norvegiei a condus pe tabela de marcaj. Au fost doar două egalităţi, la 1 şi la 2 (în minutul 5:15). În prima repriză nordicele s-au dus de trei ori la 5 goluri distanţă, de două ori am „strâns” scorul la 2 goluri diferenţă, dar la pauză am intrat cu un deficit de 3 goluri. În partea a doua a jocului, între minutele 41:58 şi 49:02 de patru ori adversarele noastre au avut 8 goluri avantaj, am avut o perioadă mai bună şi am ajuns la minus 3 (min.57:02), dar pe final am cedat la 4 goluri diferenţă. Acestea au fost momentele de „vârf” de pe tabela de marcaj.

Dar, trebuie spus că România ar fi avut posibilitatea de a produce marea surpriză, dacă nu ar fi existat o nefirească „cascadă” de elemente şi situaţii negative. În primul rând trebuie să consemnăm că ambele echipe au comis câte 17 „greşeli neforţate”: România – 11 pase la adversar sau mingi scăpate în out şi 6 forţări în atac sau paşi; Norvegia, 6 pase greşite sau mingi scăpate în out şi 11 forţări în atac sau paşi. În meciul cu Spania, diferenţa a fost făcută tocmai de cele 13 erori „neforţate” ale noastre, faţă de cele doar 3 ale ibericelor. Acum scorul a fost „egal”, şi totuşi Norvegia a câştigat cu 4 goluri şi a avut aşa cum am arătat şi diferenţe mai mari pe tabela de marcaj.

Explicaţia este una simplă. Noi am avut din nou apărarea „varză”, extremele au făcut figuraţie, pivotul nu a fost jucat. Practic noi am stat doar în Cristina Neagu (dar care a comis şi ea câteva erori neforţate) şi în Eliza Buceschi. De fapt doar cele două pot fi gratulate cu note de trecere (6,5 Neagu, 7.5 Buceschi) şi portarilor, cu indulgenţă le acordăm 5. În rest, toate cele care au intrat în teren doar note de 3 şi 4. Ca şi în meciul cu Spania contraatacul şi faza a II-a au fost „rara avis”, concret, 2 contraatacuri directe şi 1 pe faza a doua. Partea bună este că toate 3 au fost fructificate. Nordicile au avut 5 contraatacuri directe şi 3 pe faza a II-a, toate terminate cu gol.

Pentru echipa noastră cele mai multe goluri au înscris: Cristina Neagu – 8 goluri (din 11 aruncări), Eliza Buceschi – 5 goluri (5) şi Aurelia Brădeanu – 4 goluri (6). Pentru Norvegia: Nora Mork – 7 (10), Veronika Kristiansen – 6 (11), Stine Oftedal – 5 (8).

Patru erori mari ale băncii tehnice

Antrenorii echipei României, suedezul Tomas Ryde şi românul Constanti Buceschi au comis 4 mai erori în acest joc. Toate decisive. S-a văzut, încă de la meciul cu Spania, că playmaker-ul nostru, Aurelia Brădeanu, este complet ieşită din formă. Sau, nu mai poate să facă faţă la acest nivel, la 36 de ani şi jumătate.

Tot respectul pentru prestigioasa ei carieră şi pentru performanţele realizate, dar în acest moment nu este o soluţie pentru a fi titulară pe acest post. În meciul cu Spania nu a arătat deloc rău, când a intrat temporar în locul ei, Eliza Buceschi. În meciul cu Norvegia, revenirea din prima repriză s-a produs exact după ce Buceschi a intrat în locul lui Brădeanu. A dinamizat circulaţia mingii şi marcat 3 goluri din 3 aruncări între minutele 20 şi 25. Ei bine, după pauză, în loc să se înceapă tot cu Buceschi pe centru, a intrat tot Brădeanu. Eliza a mai fost introdusă în ultimele 10 minute, când a scos un 7 metri şi a mai marcat 2 goluri din 2 aruncări la poartă. De ce nu s-a mizat pe Buceschi, nu ştim, doar antrenorii (unul este tatăl ei) ne pot spune.

O a doua mare eroare: tot în meciul cu Spania s-a văzut şi de pe planeta Marte că Szűcs Gabriela (utilizată doar în apărare) a fost un „corp străin” pe intermediar dreapta. În loc să fie lăsată pe bancă, a fost introdusă şi în meciul cu Norvegia, de această dată în zona centrală a apării, unde de asemenea nu a reuşit nimic.

A treia greşeală: s-a văzut clar că amândoi interii dreapta, Geiger şi Vizitiu erau pur şi simplu în afara jocului. De asemenea, ca şi în meciul cu Spania, Cristina Neagu s-a bucurat de „atenţie specială” având mai tot timpul om ieşit doar la ea. În astfel de situaţii se impune să se treacă la sistemul cu 2 pivoţi, centrul joacă pe poziţia de inter dreapta. Niciunul dintre antrenori nu s-a gândit la această variantă.

A patra eroare: în minutul 57:02, am redus din handicap şi scorul era 21-24. Din acest moment, trebuia să se aplice aşa-numita strategie de forţă majoră: scoaterea portarului şi 7 oameni în atac, şi când adversarul avea posesia, apărare om la om pe tot terenul. Aceasta era singura soluţie pentru a încerca „imposibilul”. Banca tehnică s-a trezit însă târziu. În minutul 57:59 a cerut „time-out” şi abia în minutul 58:07 s-a scos portarul pentru a ataca în 7 jucătoare. Nu putem afirma cu certitudine că meciul s-ar fi câştigat dacă nu ar fi fost cele 4 erori ale antrenorilor. Un lucru este însă sigur: mai rău nu se putea întâmpla. Mai bine, poate…

Top 5 golghetere

1. Karolina Kudłacz-Gloc (Polonia) – 28 goluri (din 40 de aruncări)
  2. Jovanka Radičević (Muntenegru) – 28 goluri (38)
  3. Mouna Chebbah (Tunisia) – 27 goluri (52)
  4. Katarina Bulatović (Muntenegru) – 26 de goluri (38)
  5. Susann Müller (Germania) – 25 goluri (39)

Cristina Neagu a înscris 19 goluri din 27 de aruncări pe poartă (Neagu a jucat foarte puţin în meciurile cu Puerto Rico şi Kazahstan)