AcasăEvenimentSportCAMPIONATUL MONDIAL – România a învins Kazakhstan și s-a calificat în optimile...

CAMPIONATUL MONDIAL – România a învins Kazakhstan și s-a calificat în optimile de finală

România a câştigat până la urmă la o diferenţă de 16 goluri partida cu Kazakhstan (scor 36-20), din grupa D a Campionatului Mondial de handbal care se află în plină desfășurare în Danemarca. În partea secundă, scorul a fost 18-8, deci Neagu & Co iau bonusul din partea staff-ului tehnic. După acest meci, România şi-a asigurat practic prezenţa în optimile de finală.

18:21 Adriana Nechita şi-a îmbunătăţit procentajul pe final. Şi-a dorit cu orice preţ să nu rămână datoare şi a ajuns la cota 6 goluri. România conduce cu 36-18 (min. 57).

18:15. Ratăm, ratăm, ratăm! Adriana Nechita a irosit a patra ocazie clară din această repriză. Extrema dreaptă are un procentaj de 50%.

18:13 Cristina Neagu a înscris primul gol al jocului în minutul 50 (scor 30-18). În repriza secundă, scorul este 12-6. Pe parcursul acestei partide, România a înscris deja 11 goluri pe contraatac.

CVopGDGWwAAAh1718:09 Suporterii români prezenţi la Frederikshaven sunt la înălţime. Sunt dotaţi cu tot arsenalul şi au fost deja remarcaţi de gazdele competiţiei.

18:03 După 42 de minute de joc, România a ajuns la o diferenţă de 10 goluri (scor 26-16). Au fost însă probleme de concentrare şi în partea secundă. Kazakhstan a marcat în dublă inferioritate, iar în atac s-au irosit alte situaşii de unu la unu.

17:50 România începe în atac partea secundă cu următoarea echipă: Munteanu – Tănăsie, Neagu, Buceshi, Vizitiu, Nechita, Pintea. În faza de apărare, Luciana Marin îi ia locul Patriciei Vizitiu. Ana Maria Tănăsie deschide seria de goluri a naţionalei în partea secundă.

17:35. La sfârşitul primelor 30 de minute, România conduce cu 18-12. Echipei utilizate în prima repriză îi va fi foarte greu să câştige bătălia cu formula care o va avea în teren pe Cristina Neagu.

Tomas Ryde şi Costică Buceschi au fost consecvenţi cu tactica stabilită înainte de start, să împartă echipa în două, chiar dacă jocul României nu a mers aşa cum ar fi trebuit la un moment dat. Din echipa reprizei secunde a intrat doar Luciana Marin, care a înlocuit la un moment dat portarul şi pe finalui primei părţi. Oana Manea a fost principala marcatoare cu 6 goluri.

Au mai înscris: Ardean – 5, Chiper – 3, Brădeanu – 2, Geiger – 2

17:31 Tricolorele continuă să rateze mult din situaţii foarte bune. Să fie, oare, ”intimidate” de fizicul portarului advers?

17:27 Surprinzător, Kazakhstan a înscris României 10 goluri în 23 de minute, cât a reuşit în 60 de minute cu Spania! Naţionala reuşeşte totuşi să se desprindă, 15-10 (min. 25).

17:23 Căpitanul naţionalei, Valentina Ardean-Elisei, face ”ordine” şi înscrie 3 goluri consecutive (scor 12-9). România a înscris aproape jumătate din goluri pe contraatac.

17:20 România a intrat în jocul adversarului şi este taxată cu goluri, în două rânduri, în superioritate numerică. Mai mult, Chiper şi Geiger au ratat din situaţii de unu la unu, astfel că după 18 minute de joc este în continuare egalitate: 9-9.

17:16 Laura Chiper a restabilit egalitatea în minutul 14 (scor 7-7), iar lucrurile ar trebui să revină la normal. Kazakhstan a rămas şi în inferioritate.

ardean17:12 Acel ”ceva” a însemnat de fapt să ceară un time-out. Costică Buceschi a fost cel care a trasat sarcinile de joc. Laura Chiper reduce din handicap, 5-6 (min. 11).

17:10 România a intrat relaxată în joc şi este taxată de Kazakhstan, care este în avantaj după 10 minute, scor 6-4. Selecţionerul Tomas Ryde a devenit brusc neliniştit şi s-a ridicat de pe bancă, apoi i-a comunicat ceva ”secundului” Costică Buceschi.

17:06 Prima eliminare a jocului este dictată în tabăra României. Gabriela Perianu a fost trimisă pe bancă pentru 2 minute după ce şi-a împiedicat o adversară pe contraatac. Kazakhstan a început nesperat de bine, 3-3 (min. 6).

17:00 România a început partida în apărare, în următoarea componenţă: Ungureanu – Ardean, Perianu, Brădeanu, Manea, Szucs, Chiper. În atac, Melinda Geiger îi ia locul Gabriellei Szucs, interul dreapta înscriind şi primul gol al naţionalei în acest joc. Aceasta ar fi şi prima echipă anunţată de staff.

16:47 Tricolorele fac ultimele mişcări înaintea partidei. Sala din Frederikshaven este destul de goală, dar în tribune sunt câţiva suporteri inimoşi.

16:45 Toate calculele înaintea partidei România – Kazakhstan sunt îndreptate doar asupra diferenţei de scor la care vor câştiga tricolorele. Costică Buceschi a susţinut că partida de azi este puţin mai ”grea” decât cea de la debut, cu Puerto Rico (scor 47-14): ”Meciul este puţin mai greu, Kazakhstan este o echipă mai ordonată, mai disciplinată”.

16:40 Costică Bucsechi, antrenorul naţionalei, a anunţat înaintea partidei, la Dolce Sport, că azi vor evolua două echipe ale României: „Am pregătit două echipe pentru partida Kazakhstan, câte una pentru fiecare repriză. Adevărata luptă va fi între ele, cine primeşte mai puţine goluri, cine înscrie mai multe. Câştigătoarea va primi un bonus”.

Dacă România şi Norvegia nu îşi pun decât problema diferenţei de scor, în schimb, Spania şi Rusia anunţă un meci pe cinste, care trebuie urmărit. Naţionala lui Trefilov a scăpat de Norvegia şi a luat şi cele 2 puncte (26-25), iar dacă va reuşi să învingă şi reprezentativa lui Jorge Duenas atunci devine mare favorită la câştigarea grupei.

Cu un ochi privim şi meciurile din Grupa C, de unde va ieşi adversara României în optimile de finală ale Campionatului Mondial. Programul este următorul: DR Congo – Brazilia (ora 17:00), Coreea de Sud – Franţa (ora 19.15), Germania – Argentina (ora 21:30). Partida dintre naţionalele Franţei şi Coreei de Sud este la mare concurenţă cu disputa dintre Rusia şi Spania, în joc fiind locul 1 în Grupa C. (prosport.ro)