AcasăEvenimentSportCADOU LA ANIVERSARE – Shakhtar–ul lui Mircea Lucescu a remizat cu Fenerbahce...

CADOU LA ANIVERSARE – Shakhtar–ul lui Mircea Lucescu a remizat cu Fenerbahce în deplasare

Cu o zi înainte de a împlini 70 de ani, Mircea Lucescu a obţinut un rezultat bun în prima manşă din turul trei preliminar al Ligii Campionilor. Echipa pregătită de tehnicianul român, Shakhtar Donetsk, a terminat la egalitate, scor 0-0, pe terenul celor de la Fenerbahce Istanbul, într-un meci în care olandezul Robin Van Persie a debutat pentru formaţia din Turcia.

Ucrainenii au ratat cele mai importante ocazii ale întâlnirii de pe Sukru Saracoglu, prin Alex Teixeira şi Taison, de două ori.

La Fener, Van Persie a intrat pe teren în minutul 68, când l-a înlocuit pe senegalezul Moussa Sow. Celălalt jucător adus de turci de la Manchester United în această vară, portughezul Nani, a fost titular şi a rămas pe teren până la final.

Vicecampioana Ucrainei a rezistat sub privirile a 48.210 spectatori, în fața unei echipe la care au jucat nume precum Nani, van Persie, Raul Meireles, Diego, Simon Kjaer sau Bruno Alves. Returul dintre Shakhtar şi Fenerbahce va avea loc miercuri, 5 august, la Lvov.

Albanezii de la Skenderbeu s-au impus în Republica Moldova, cu scorul de 2-0, în fața echipei Milsami Orhei, la care atacantul român Cristian Bud a fost integralist. Romeo Surdu nu a jucat la formația de peste Prut. Oaspeții s-au impus prin dubla lui Hamdi Salihi.

Un pas mare spre play-off a făcut și Monaco, după succesul cu 3-1 de la Berna, în dauna echipei Young Boys.

Atacantul nigerian Kehinde Fatai (ex-Astra Giurgiu) a marcat un gol pentru Sparta Praga, care a remizat la Moscova cu echipa locală ȚSKA, 2-2. Fatai a început ca titular și a ieșit de pe teren în minutul 57.

Dinamo Zagreb, cu internaționalul român Alexandru Mățel titular, a fost ținută în șah de Molde, pe teren propriu, scor 1-1. Mățel a fost înlocuit în minutul 56 cu portughezul Ivo Pinto (ex-CFR Cluj).