AcasăEvenimentSportCA UN METRONOM – Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala...

CA UN METRONOM – Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala la Roland Garros!

Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala ale turneului de Mare Slem de la Roland Garros dupa ce a invins-o pe americana Sloane Stephens in doua seturi. Desi se anunta un meci dificil pentru sportiva noastra, ea s-a impus fara mari probleme, scor 6-4, 6-3. Ramasa principala favorita la victoria finala de la Openul francez dupa ce Serena Williams, Na Li si Agnieska Radwanska au fost eliminate, Simona a confirmat forma buna din ultima vreme, eliminand o adversara redutabila.
Primul set a fost ca un roller coaster, cele doua jucatoare reusind break dupa break. Pana la urma, Halep a reusit sa isi domine adversara si a „inchis” setul cu un punct castigat pe serviciul adversarei.

Actul secund al partidei a fost unul mai lejer, Simona reusind sa se distanteze dupa primele game-uri. Apoi n-a mai fost decat o formalitate. Calificata in premiera in sferturi la Openul francez, Halep o va intalni in aceasta faza a turneului pe invingatoarea partidei dintre Svetlana Kuznetsova si Lucie Safarova.

Dupa ce-a invins-o pe americanca Sloane Stephens in optimi, sportiva noastra a declarat: „Ma bucur ca mi-am luat revansa. Ma bucur ca am jucat bine si ca voi juca in sferturi pentru prima oara la Roland Garros. Am alergat mult in aceasta partida, am dat totul pe teren. Am jucat exact asa cum imi doream, chiar daca serviciul nu mi-a functionat asa bine. Am mai multa incredere in mine”, a mai spus aceasta.

Aceasta victorie i-a adus 430 de puncte in clasamentul WTA si un cec in valoare de 220.000 de euro.