AcasăEvenimentSportBUTURUGA MICĂ – Paraguay a eliminat Brazilia în sferturile de finală ale...

BUTURUGA MICĂ – Paraguay a eliminat Brazilia în sferturile de finală ale Cupei Americii!

Paraguay a reuşit una dintre cele mai mari surprize de la Copa America 2015, după ce a eliminat Brazilia în sferturile de finală, la fel cum făcuse și acum patru ani, tot în sferturi. Selecţionata cariocas a deschis scorul la singura fază periculoasă pe care a avut-o în toată partida: Dani Alvez a centrat, iar Robinho a reuşit al 28-lea gol în tricoul echipei naţionale (15).

Paraguay a reacţionat abia după pauză şi a devenit foarte periculoasă mai ales la fazele fixe: Jefferson a respins la lovitura liberă a lui Derlis Gonzalez (52), Nelson Valdez a trimis peste poartă la un corner (55) şi tot în urma unei lovituri de la colţ, Da Silva l-a solicitat din nou pe Jefferson (61).

Paraguay a continuat să preseze, iar Thiago Silva a comis henţ în careu la o fază care a semănat izbitor cu cea din confruntarea din optimile ligii campionilor dintre PSG şi Chelsea. Derlis Gonzalez a transformat penalty-ul care a dus meciul la lovituri de departajare (71).

La loteria de la 11 metri, acelaşi Derlis Gonzalez a marcat golul decisiv, după ce la brazilieni, rataseră Everton Ribeiro şi Douglas Costa. Singurul paraguaian care nu a transformat a fost Roque Santa Cruz. Este pentru a doua oară consecutiv când Paraguay ajunge în semifinalele competiţiei după ce elimină Brazilia la lovituri de la 11 metri, după ediţia din 2011.

Cele două confruntări din penultimul act de la Copa America, Chile – Peru şi Argentina – Paraguay, vor fi în direct la Digi sport 1, luni şi marţi noapte, de la 02.30.

În anul 2011, cu Mano Menezes pe bancă și cu Neymar printre titulari, Brazilia a fost învinsă tot de Paraguay și tot după loviturile de departajare, așa cum s-a întâmplat și la ediția din 2015. Atunci, la Buenos Aires, a fost 0-0 la finalul timpului regulamentar, iar brazilienii au ratat apoi toate execuțiile, prin Elano, Thiago Silva, Andre Santos și Fred.

De cealaltă parte, Estigarribia și Riveros au punctat pentru Paraguay, într-un meci în care ambele reprezentative au terminat cu un om mai puțin pe teren.

Paraguay are acum șansa să joace a doua finală consecutivă la Copa America, urmând ca în faza următoare să întâlnească Argentina lui Leo Messi.

După ce a eliminat-o pe Brazilia acum patru ani, echipa condusă pe atunci de Gerardo Martino a eliminat din competiție Venezuela, după executarea loviturilor de departajare, pentru ca în finală să fie învinsă de Uruguay, scor 0-3.

Echipele

Brazilia: Jefferson – Alves, Thiago Silva, Miranda, Felipe Luis – Fernandinho, Elias – Willian (Douglas Costa, 60), Coutinho, Robinho (Everton Ribeiro, 87) – Firmino (Diego Tardelli, 87)
Antrenor: Carlos Dunga

Paraguay: Villar – Caceres, Da Silva, Valdez, Piris – Aranda (O. Martinez, 77), Gonzales Aguilar, E. Benitez (Oscar Romero, 84) – N. Valdez (Bobadilla, 74), Roque Santa Cruz
Antrenor: Ramon Diaz