AcasăEvenimentSportBUCURIE DE PAȘTI - CSM București a câștigat la Budapesta și s-a...

BUCURIE DE PAȘTI – CSM București a câștigat la Budapesta și s-a calificat în Final Four

BUCURIE DE PAȘTI Campioana României şi deţinătoarea Ligii Campionilor la handbal feminin, CSM Bucureşti, a învins, sâmbătă, în deplasare, formaţia ungară FTC Budapesta, cu scorul de 27-26 (14-15) şi s-a calificat la Turneul Final Four al competiţiei.

Aproape 5.000 de spectatori au asistat la partida de sâmbătă, care a fost întreruptă minute bune la scorul 19-20 (min. 45), portarul Paula Ungureanu acuzând faptul că fanii aflaţi în spatele porţii sale au aruncat monede în teren şi cu apă, fiind nevoie de intervenţia arbitrelor şi a observatorului EHF, pentru ştergerea suprafeţei de joc în zona sa.

În pofida reacţiei fanilor echipei FTC, campioana României a continuat evoluţia curajoasă şi a obţinut un rezultat pozitiv, jucătoarele de la CSM savurând la mijlocul terenului calificarea la Turneul Final Four.

Marcatoarele echipei CSM Bucureşti au fost Martin 5 goluri, Manea 4, Niombla 4, Bazaliu 3, Gullden 3, Torstensson 3, Mehmedovici 2, Curea 1, Saurina 1, Brădeanu 1, iar pentru FTC s-au remarcat Jovanovici 6 goluri şi Schatzl 5.

În tur, CSM a câştigat cu scorul de 30-25 (17-15), iar cu dublă victorie obţine calificarea în semifinalele competiţiei, fază pentru care luptă, tot sâmbătă, în manşele retur din sferturi echipele HC Vardar – FC Midtjylland, Gyor – Metz Handball şi Larvik HK – Buducnost.

Turneul Final Four se va desfăşura la Budapesta, în 6-7 mai.

CSM Bucureşti este deţinătoarea Ligii Campionilor, care a mai fost cucerită de echipe româneşti în urmă cu peste 50 de ani, atunci când se numea Cupa Campionilor Europeni – Ştiinţa Bucureşti, în 1961 şi Rapid Bucureşti, în 1964.

Alte trei echipe au mai ajuns în finala competiţiei – Universitatea Timişoara (1973), Ştiinţa Bacău (1986) şi Oltchim Râmnicu Vâlcea (în 2010).

Paula Ungureanu a fost ținta atacurilor huliganilor din tribună

811498-792037-cpr2572-paula-ungureanu

Scene care nu au legătură cu sportul s-au petrecut în meciul retur din sferturile Ligii Campionilor, dintre Ferencvaros și CSM București.

În minutul 45, fanii maghiari au aruncat cu un pahar de bere pe terenul de joc, în direcția Paulei Ungureanu, iar partida a fost întreruptă mai multe minute, pentru ca suprafața să fie curațată.

Supărat de evoluția scorului, un fan prezent în sala de la Budapesta a aruncat și cu o monedă pe parchet, tot în apropierea Paulei, în timp ce observatorii partidei făceau tot posibilul, alături de arbitri, să îi calmeze pe suporterii prezenți la meci.

Paula Ungureanu nu a fost de acord cu aderența suprafeței din semicerc, iar junioarele de la Ferencvaros au șters parchetul mai multe minute.

Comentatorii Digi Sport au specificat că Paula ar fi fost chiar și scuipată de cei prezenți în spatele porții ei. Fără alte incidente, partida s-a reluat de la scorul de 20-19 pentru echipa noastră, iar jucătoarele CSM-ului au rămas la fel de concentrate, nefiind deranjate de pauza prelungită și obținând calificarea în Final Four, pentru al doilea sezon consecutiv.

Bianca Bazaliu a fost printre cele mai bune marcatoare ale CSM-ului, cu trei reușite, și a explicat cât de importantă a fost unitatea de grup de care bucureștencele au dat dovadă în dubla cu maghiarele, de care au trecut cu 27-26, după ce în tur CSM se impusese cu 30-25.

”Sperăm ca şi anul acesta să ne poarte noroc Budapesta. Ne-am calificat în Final Four, ne dorim să fie bine. A fost un meci mult mai greu decât la noi, fanii maghiari şi-au împins echipa din spate.

Am fost o echipă, am stat una lângă alta şi ne-am încurajat permanent. Chiar dacă ne-au condus cu două goluri, am fost o adevărată echipă şi ne-am sprijinit reciproc.

A fost o schimbare în bine, îi mulţumesc din suflet domnului antrenor că a avut încredere în bine şi m-a băgat. Sper şi în viitor să mizeze pe mine şi să nu dezamăgesc”, a spus Bazaliu, la finalul meciului, pentru Digi Sport.