AcasăEvenimentSportBUCHAREST OPEN – Simona Halep s-a calificat in finala turneului dupa o...

BUCHAREST OPEN – Simona Halep s-a calificat in finala turneului dupa o semifinala romaneasca superba

Simona Halep s-a calificat sambata seara in finala turneului BRD Bucharest Open Romania dupa un meci fantastic impotriva Monicai Niculescu. Numarul 3 WTA s-a impus in trei seturi, scor 6-2, 4-6, 6-1. Principala favorita a turneului din capitala Romaniei a inceput foarte bine partida cu Monica Niculescu. Simona a reusit un break in al doilea game al jocului, si-a pierdut serviciul imediat, insa apoi a castigat din nou cu Niculescu la serviciu.
Astfel, ea si-a adjudecat primul set cu un linistitor 6-2 si se parea ca va zburda pana in finala. N-a fost insa un meci usor pentru ca, in setul secund, finalista de la Roland Garros a dat semne de slabiciune. A condus cu 3-1 si a avut minge de break pentru 4-1, insa a fost intoarsa de Monica si s-a pierdut complet.

Niculescu s-a impus cu 6-4 si s-a intrat in decisiv. In acest al treilea set Simona a redevenit jucatoarea pe care o stim si nu i-a mai dat nicio sansa adversarei, impunandu-se cu un categoric 6-1.

In finala de duminica ea o va avea de cealalta parte a fileului pe favorita numarul doi de la Bucuresti, Roberta Vinci, din Italia. Se anunta o partida mult mai dificila ca cea de sambata, mai ales ca Vinci nu a avut probleme serioase pana acum la Arenele BNR.