AcasăEvenimentSportBuceschi a revenit cu victorie: HCM Baia Mare - HCM Roman 26-15...

Buceschi a revenit cu victorie: HCM Baia Mare – HCM Roman 26-15 (9-5)

În a şaptea etapă din Liga Naţională, HCM Baia Mare s-a impus azi cu 26-15 (9-5) în faţa grupării HCM Roman. A fost a doua întâlnire oficială dintre cele două adversare în acest sezon, după Supercupa României jucată la Braşov, atunci când băimărencele obţinuseră victoria la scorul de 25-22.

Potrivit hcmbaiamare.ro, un început incredibil de partidă, după opt minute niciuna dintre echipe nereuşind să deschidă scorul. Abia în minutul 9, Alexandra Do Nascimento „sparge gheaţa” şi înscrie nu numai primul gol al meciului, dar şi primul ei gol oficial pentru campioana României. De la egal la 3, înregistrat în minutul 13, timp de 13 minute echipa oaspete nu mai reuşeşte să învingă apărarea băimăreană (care a funcţionat azi admirabil), iar scorul este 7-3 în minutul 24. Este prima distanta de patru goluri înregistrată între adversare, cea mai mare din primele 30 de minute de joc, actul 1 terminându-se cu 9-5.

Despre un relativ echilibru mai poate fi vorba în repriza secundă doar până în minutul 40, când este 13-10. Vin, însă, trei goluri înscrise de Buceschi, Tiron şi Makeeva, iar scorul de 16-10 din minutul 42 îl determină pe Florentin Pera să îşi cheme handbalistele la time out. Prea multe, însă, nu reuşeşte să redreseze. În minutul 48 distanţa este deja de opt goluri (19-11), iar băimărencele nu se opresc aici: cinci goluri consecutive conduc scorul spre cea mai mare diferenţă, 24-12 în minutul 56. Scor final 26-15. Este a şasea victorie pentru băimărence, acestea urmând să întâlnească miercuri, în deplasare, gruparea din Râmnicu Vâlcea, pentru ca – în 5 octombrie – în „patria” campioanelor să descindă CSM Bucureşti.

HCM Baia Mare – HCM Roman 26-15 (9-5)

Sala sporturilor „Lascăr Pană”;

Au arbitrat: Cristina Năstase (Bucureşti) şi Simona Stancu (Buzău);

Observator: R. Pankler (Cluj);

Aruncări de la 7m: 2-2 (transformate 1-0, au ratat Do Nascimento, respectiv Băbeanu şi Mihalschi);

Minute de eliminare: 2-4;

HCM Baia Mare: Arenhart (8), Ungureanu (4+1), Dumanska – Tiron 5, Makeeva 4, Do Nascimento 4, Oltean 4, Buceschi 4 (1), Davydenko 2, Ardean Elisei 1, Herrem 1, Szucs 1, Artsiukhovich, Nechita, Lobach, Tătar; antrenori: Costica Buceschi şi Magda Kovacs;

HCM Roman: Tymoshenkova (9), Vişan (1+1), Polocoşer – Horobeţ 4, Druţu 4, Iuganu 2, Stoleru 2,  Băbeanu 1, Toskovic 1, Mihalschi 1, Cilici, Vîlcu, Chiţacu, Vârtic, Crap, Agrigoroaei; antrenori: Florentin Pera şi Viorel Lazăr