AcasăEvenimentSportBomba serii în Liga Campionilor! BATE a bătut și pe Bayern Munchen!...

Bomba serii în Liga Campionilor! BATE a bătut și pe Bayern Munchen! Barcelona s-a impus la Lisabona

Bielorușii de la BATE Borisov continuă parcursul de excepție din Ligă Campionilor. Marți seară, BATE a învins cu 3-1 pe Bayern Munchen. Fosta adversară a Stelei din preliminariile Ligii Campionilor are maximum de puncte după primele două partide, iar Bayern este cea mai recentă victimă a ei.
Pavlov în minutul 24, Rodionov în minutul 78 și Bressan în minutul 90 au marcat pentru gazde. Ribery a redus din diferența în prelungiri.

În celălalt meci din grupă, Valencia s-a impus pe teren propriu, scor 2-0, cu Lille.
Golurile spaniolilor au fost marcate de Jonas, în minutele 37 și 74. Lille a jucat în zece din minutul 86, când Debouchy a fost eliminat.
După rezultatele înregistrate marți seară, BATE este lider în grupa F, cu 6 puncte, urmată de Bayern Munchen și Valencia (ambele cu 3 puncte) și Lille (0 puncte).
Etapa următoare, pe 23 octombrie, Lille va întâlni Bayern, iar Valencia pe BATE.

FC Barcelona a învins Benfica Lisabona în deplasare în a doua partidă a Grupei G şi se menţine la conducerea clasamentului cu punctaj maxim. Catalanii au dominat meciul şi au încheiat în inferioritate numerică, Busquets fiind eliminat în ultimele minute. O altă pierdere semnificativă este Carles Puyol care va rata El Clasico după ce s-a accidentat la umăr.
Catalanii au deschis scorul la prima acţiune ofensivă. Messi a pătruns pe stânga în careu şi l-a servit ideal în şase metri pe Alexis Sanchez.
Benfica a replicat în minutul 10 prin Lima, al cărui şut din colţul careului mic a fost respins de Valdes.
Alexis şi Messi au inversat rolurile în minutul 22, cu chilianul pasându-i lui Messi în centrul careului. Şutul decarului Barcelonei a fost respins in extremis în corner de Artur.
Şansă bună de gol irosită de Benfica în minutul 36 la o lovitură liberă de pe partea dreaptă. Mingea deviată de Savio a trecut puţin pe lângă poarta catalanilor.
Mare ocazie pentru Barcelona în ultimul minut al primei reprize. Xavi a centrat de pe dreapta în faţa porţii la întâlnire pentru reluarea lui Alexis, dar chilianul a ratat de puţin intercepţia.
Benfica a câştigat mai mult în dinamism după intrarea pe teren la pauză a lui Carlos Martins, dar echipa dominantă a rămas Barcelona.
Posesia superioară a catalanilor s-a transformat în ocazii de gol. Aşa a fost cazul în minutul 55 când Messi a luat din nou jocul pe cont propriu şi i-a pasat decisiv lui Fabregas pentru 2-0.
Barcelona a dominat confortabil jocul până la final, singura neplăcere a catalanilor fiind accidentarea suferită de Carles Puyol în minutul 75.
Abia revenit printre titularii formaţiei blaugrana, Puyol a căzut rău după un duel aerian şi s-a ales cu o dislocare a umărului care îl face să rateze El Clasico de la finalul săptămânii.

Celtic Glasgow a obţinut în cealaltă partidă a grupei prima victorie în deplasare în Liga Campionilor învingând cu 3-2 pe Spartak Moscova.
Scoţienii au deschis scorul prin Hooper în minutul 12 contrar cursului jocului. Nigerianul Emenike a restabilit egalitatea cu patru minute înaintea pauzei şi tot el a făcut 2-1 la trei minute de la reluarea.
Echilibrul partidei s-a rupt în minutul 63. Insaurralde a primit roşu pentru un fault comis în postură de ultim apărător asupra lui Hooper.
Celtic a profitat şi a întors rezultatul până la final. Mai întâr Kombarov a deviat nefericit în propria poartă balonul respins de propriul portar, pentru ca grecul Samaras să dea lovitura de graţie cu o lovitură de cap în minutul 90.