AcasăEvenimentSportBOMBA DIN LIGA CAMPIONILOR – Băimăreanul Cristian Bud a marcat pentru echipa...

BOMBA DIN LIGA CAMPIONILOR – Băimăreanul Cristian Bud a marcat pentru echipa care a furnizat cea mai mare supriză din preliminarii!

Milsami Orhei a reuşit să detoneze bomba din turul II al calificărilor din Liga Campionilor, reuşind să elimine pe o echipă net superioară, campioana Bulgariei, Ludogorets Razgrad.Toată lumea se aştepta ca bulgarii să întoarcă ruşinosul 0-1 de acasă. Şi aşa se părea că vor sta lucrurile, în minutul 25, brazilianul Wanderson marcând şi egalând scorul în cele două manşe.

Un singur minut a durat bucuria oaspeţilor, pentru că singurul român titular la gazde, băimăreanul Cristian Bud a reuşit egalarea. Pentru Ludogorets însă nu era nimic de pierdut, un al doilea gol şi o victorie cu 2-1 o califica în turul III. Din minutul 73, Milsami joacă în 10 oameni, Cojocarii primind al doilea galben.

Dar cei care au marcat au fost moldovenii, în minutul 89, prin Andronic, jucător introdus în teren în partea a doua a jocului. Bulgarii au dominat copios partida (65% posesie, 18 – 8 raportul şuturilor, 6-4 pe spaţiul porţii, 8-1 la cornere, 6-1 la ocazii mari de gol), dar nu au avut decât reuşita din minutul 25.

Astfel, echipa care în primăvara lui 2014 elimina Lazio di 1/16 Ligii Europa şi care în toamnă pierdea în minutul 90+5 cu arbitrul pe terenul lui Liverpool, iese prematur şi irevocabil din Europa.

De cealaltă parte, la al 12-lea meci în cupele europene, Milsami Orhei reuşeşte cea mai bună performanţă din carieră. În turul III al calificărilor, moldovenii au un adversar mai mult decât accesibil – KF Skënderbeu, campioana Albaniei (4-1 şi 2-3 cu Crusaders Belfast) – şi dacă pierd, joacă play-off pentru Liga Europa, iar dacă se califică, joacă în play-off pentru Liga Campionilor, dar având în buzunar calificarea în grupele Ligii Europa.

Până în prezent, În afară de Sheriff Tiraspol, nicio altă echipă din Moldova nu a mai prins grupele Ligii Europa. Milsami este aproape singura (din 4 câte s-au aliniat la start) echipă din Moldova care va juca în turul III, Saxan Gagauz Yeri şi Sheriff Tiraspol fiind eliminate în primul tur, iar Dacia Chişinău trebuie să câştige la 2 goluri diferenţă la Zilina pentru a trece mai departe.

Atacantul Cristian Bud, legitimat la Milsami Orhei, s-a declarat socat de nivelul financiar pe care l-a gasit in Republica Moldova.
Fotbalistul echipei care a produs surpriza Ligii Campionilor, prin eliminarea lui Ludogorets, afirma ca salariile din Moldova sunt extrem de mici.

„Urmele comunismului inca sunt vizibile. Sunt masini scumpe si drumuri proaste. In Moldova, sunt fotbalisti care castiga 100 de dolari pe luna. La echipele importante salariile in medie sunt de 2.000-3.000 de dolari. Noi dam salarii intre 500 si 6.000 de dolari pe luna. Sunt patru echipe care dau salarii bune, restul dau cate 100 de dolari. Nu exista clasa de mijloc in Moldova, oamenii traiesc cu 70-80 de dolari. E o tara saraca, dar vad multe masini scumpe”, a spus Bud, conform Novsport.
El a vorbit si despre fotbalul din Republica Moldova, unul atipic.
„Sistemul campionatului e ciudat. Daca sunt doua echipe la egal de puncte, se joaca un meci de baraj. Apoi, in timpul meciurilor ai voie sa faci cate patru schimbari”, a mai spus Bud. La Milsami Orhei este legitimat si Romeo Surdu.