AcasăEvenimentSportBISTRIȚA, CA BAIA MARE – Patru puncte reușite de echipele maramureșene în...

BISTRIȚA, CA BAIA MARE – Patru puncte reușite de echipele maramureșene în Liga a 3-a

BISTRIȚA, CA BAIA MARE Vineri și sâmbătă s-au disputat meciurile programate în antepenultima etapă a turului din cele cinci serii ale Ligii a 3-a de fotbal.

În Seria 5 am consemnat prima înfrângere suferită de AFC Hermannstadt, liderul de necontestat al clasamentului, în deplasare, la Unirea Jucu. După patru etape de coșmar, Sănătatea Cluj a fost resuscitată , și-a revenit, și a câștigat pe terenul celor de la ASA Târgu Mureș.

Etapa cu numărul 13 a adus în prim-plan situația delicată a echipei FC Bistrița, care nu s-a prezentat la meciul programat la Cugir. O a doua faptă de acest gen va duce la excluderea echipei din campionat, dacă nu cumva conducerea clubului va lua decizia să se retragă de bună voie din competiție. În această situație, Bistrița ar egala contraperformanța municipiului Baia Mare, singura reședință de județ din zonă care nu are echipă în primele trei eșaloane ale fotbalului românesc!

Bistrița va pierde meciul de la Cugir la masa verde, ajungând la șase înfrângeri consecutive în care a încasat cel puțin trei goluri, iar cele mai multe, 11, le-a primit în deplasare, cu Unirea Dej, astfel că în cele 13 etape a acumulat doar șapte puncte.

1458378647received_1048587728547354

Pentru echipele noastre a fost o etapă bună, Comuna Recea a câștigat acasă în fața echipei FC Zalău, revelația turului, după ce la pauză oaspeții conduceau cu 2-0! Echipa lui Romică Buia (FOTO) a jucat foarte bine în repriza secundă, Giurgiu a redus din handicap după șapte minute de la reluare, Mihai Deac a egalat, iar golul victoriei l-a înscris portarul Alin Bota, evident, din penalti, cu patru minute înainte de fluierul final.

Viitorul Ulmeni a smuls un punct la Reghin, reușind să egaleze în minutele de prelungire, prin golul marcat de Denis Lihet. În urma acestui rezultat, echipa de pe Someș se menține în plutonul median al clasamentului, având de recuperat doar trei puncte în clasamentul adevărului.