AcasăEvenimentSportBarcelona nu face niciun pas greșit: 4-0 în derbiul Cataluniei!

Barcelona nu face niciun pas greșit: 4-0 în derbiul Cataluniei!

FC Barcelona a sarbatorit revenirea antrenorului Tito Vilanova pe banca tehnica cu o victorie clara in fata concitadinei Espanyol, dupa o prima jumatate de ora de joc intensa, presarata de patru goluri. Autori: Iniesta, Pedro de doua ori si Lionel Messi din penalti.

In fata unui stadion nu tocmai intesat de spectatori (73.660), Barcelona a rezolvat ecuatia derbiului Cataluniei in primele 30 de minute ale meciului. Prima reusita a purtat semnatura lui Xavi, care a transformat in gol centrarea perfecta a lui Iniesta cu un sut la firul ierbii, pe langa goalkeeperul Casilla (10’).
Cinci minute mai tarziu, fotbalistii formatiei blaugrana s-au jucat cu fundasii adversi, modificand din nou tabela de marcaj, 2-0, de aceasta data gratie golului inscris de Pedro, care a sters norocos sutul argentinianului Lionel Messi.
Cea mai spectaculoasa faza a primei parti, insa, avea sa se consume in minutul 27, cand Sergio Busquets l-a gasit cu o pasa ideala pe Pedro in marginea careului, iar varful Barcelonei l-a evitat elegant pe Casilla cu un sut excelent plasat.
S-a facut 4-0 in faza imediat urmatoare, dupa ce centralul Gil Manzano a dictat penalti pentru FC Barcelona si, implicit, cartonas galben pentru Casilla la un fault in suprafata de pedeapsa. Ocazie perfecta pentru Messi de a-si trece in cont prima reusita din 2013 si de a-si consolida pozitia de favorit la castigarea Balonului de Aur, ceremonie ce va avea loc maine la Zurich.
Repriza secunda a debutat sub aceleasi coordonate, dar cu o viteza in minus in ceea ce o priveste pe echipa gazda. Cu un meci de Cupa Spaniei programat la mijlocul saptamanii viitoare, FC Barcelona a incercat sa isi adoarma adversarul si sa profite la maxim de toate situatiile ivite.
Pericolul, insa, a venit pe final, la poarta aparata de Valdes (80’). Gerard Pique a gresit copilareste in defensiva, iar Juan Angel Albin a trecut de putin pe langa golul de onoare al lui Espanyol. Avea sa fie momentul de aur al lui Victor Valdes, care a somat pe tot parcursul partidei (doar un sut pe spatiul portii Barcelonei).
La un minut distanta, Lionel Messi a tintit bara transversala cu un sut puternic venit dintr-o faza fixa si astfel s-a scris istoria acestei intalniri, la sfarsitul careia puteam consemna doborarea a unui record: cel mai clar succes al Barcelonei in fata lui Espanyol, 5-0.