AcasăEvenimentSportAutomobilism. Formula 1. Button a câştigat prima cursă a anului, Marele Premiu...

Automobilism. Formula 1. Button a câştigat prima cursă a anului, Marele Premiu al Australiei

Pilotul britanic Jenson Button (McLaren-Mercedes) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Australiei, prima etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, el fiind urmat de campionul mondial en titre, germanul Sebastian Vettel (Red Bull), şi de al doilea pilot de la McLaren-Mercedes, Lewis Hamilton.
Button (pozitia a doua pe grila) a reusit sa il depaseasca pe Hamilton chiar la start, apoi a condus cursa cu autoritate – este a treia victorie pe care Button o obtine in Australia: a mai castigat aici in 2009 (an in care a si cucerit titlul de campion mondial) si in 2010.
Pe locul patru s-a situat australianul Mark Webber (Red Bull), iar pe locul cinci spaniolul Fernando Alonso (Ferrari).
Locurile 6-10 au fost ocupate în ordine de japonezul Kamui Kobayashi (Sauber), finlandezul Kimi Raikkonen (Lotus-Renault), mexicanul Sergio Perez (Sauber), australianul Daniel Ricciardo (Toro Rosso) şi britanicul Paul di Resta (Force India).
Septuplul campion mondial Michael Schumacher a abandonat, în timp ce coechipierul său, Nico Rosberg, care a avut o problemă tehnică în ultimul tur, în momentul în care se lupta pentru poziţia a şaptea, a încheiat cursa pe locul 12. De asemenea, al doilea pilot Ferrari, Felipe Massa, a abandonat.

În urma rezultatelor înregistarte pe circuitul Albert Park din Melbourne, clasamentele generale sunt următoarele: