AcasăEvenimentSportAUSTRALIAN OPEN – Irina Begu s-a calificat în turul al treilea după...

AUSTRALIAN OPEN – Irina Begu s-a calificat în turul al treilea după un meci foarte dificil

Irina Begu continuă parcursul excelent de la Australian Open. După ce a eliminat-o pe favorita numărul 9, Angelique Kerber, sportiva noastră a ajuns in turul trei, trecând și de cehoaica Katarina Siniakova. Jucătoarea româncă, numărul 42 mondial, a învins-o pe reprezentanta Cehiei, Katerina Siniakova (locul 81 WTA), cu scorul 7-5, 6-4, în turul doi al competiţiei.

Primul set adjudecat de Irina Begu a durat o oră şi 10 minute, iar emoţiile au fost mari deoarece jucătoarea româncă a fost nevoită să revină de la 0-3. În prima jumătate din cel de-al doilea set, Irina Begu a reuşit să stabilească o diferenţă consistentă, scorul arătând 4-1 în favoarea româncei.

În final, Begu s-a impus cu 6-4 şi s-a calificat astfel în turul al treilea. Este cea mai bună performanţă a Irinei Begu într-un Grand Slam. Ea urmează să joace cu tenismena de orgine germană, Carina Witthoeft, locul 104 mondial.

Simona Halep o va înfrunta astăzi pe Jarmila Gajdosova (Australia, locul 62 WTA) în turul II, iar partida e programată după meciul lui Nadal, la masculin, care începe la ora 10.00, ora României. Astfel, e de aşteptat ca Halep să pătrundă pe teren, undeva la ora 12.00, ora României.

Eurosport şi Eurosport 2  transmit meciurile de la Australian Open.