AcasăEvenimentSportAustralian Open! După un meci maraton de peste cinci ore, Djokovic a...

Australian Open! După un meci maraton de peste cinci ore, Djokovic a rupt tricoul de fericire!

Novak Djokovic a avut nevoie de cel mai bun tenis al său pentru a-l învinge pe elveţianul Stanislas Wawrinka în optimle de finală la Australian Open după un meci care s-a întins pe durata a 5 ore şi 2 minute. Liderul mondial s-a impus în final cu 1-6, 7-5, 6-4, 6-7 (5), 12-10 concretizând a treia minge de meci pe care a avut-o pe serviciul lui Wawrinka.
Elveţianul s-a prăbuşit pe teren la lovitura de trecere în diagonală găsită de Djokovic la capătul ultimului schimb de mingi, pentru ca apoi să părăsească terenul în lacrimi după cel mai bun meci al carierei.

Djokovic a intrat relaxat în meci şi istoria primului set s-a scris doar cu Wawrinka printre protagonişti. După 6-1 în primul set al 15-lea favorit a continuat să-l domine pe Djokovic şi în actul al doilea, când a condus cu un incredibil 5-2.

Pus cu spatele la zid, Djokovic a făcut ce ştie mai bine şi a început o cursă incredibilă de recuperare care i-a adus în cele din urmă nu mai puţin de cinci game-uri la rând şi implicit setul.

Campionul de la Australian Open a preluat controlul meciului după câştigarea setului trei, dar Wawrinka nu a cedat uşor şi a trimis meciul în decisiv. Wawrinka a controlat tie break-ul setului al patrulea şi s-a impus cu 7-5 printr-un joc fără eroare pe forehand.
În decisiv cei doi jucători au mers cap la cap şi deznodământul a venit după 104 minute după o presiune accentuată din partea lui Djokovic pe serviciul adversarului său.

Djokovic s-a calificat pentru a 15-a oară consecutiv în sferturile de finală ale unui turneu de Mare Şlem, dar este departe de recordul lui Roger Federer, care ar putea ajunge în al 35-lea sfert de finală consecutiv dacă îl va învinge pe Milos Raonic în meciul de luni.
Următorul adversar al lui Djokovic va fi cehul Tomas Berdych, învingător în trei seturi în faţa sud-africanului Kevin Anderson, scor 6-3, 6-2, 7-6 (13).