AcasăEvenimentSportAUSRTALIAN OPEN – Horia Tecău a ratat calificarea în finală

AUSRTALIAN OPEN – Horia Tecău a ratat calificarea în finală

Perechea Horia Tecau/Jean-Julien Rojer a ratat calificarea in finala turneului de dublu masculin de la Australian Open, dupa ce a pierdut in fata italienilor Simone Bolelli si Fabio Fognini, scor 4-6, 6-3, 3-6. Meciul de joi dimineata a inceput echilibrat, fiecare pereche reusind cate un break, insa italienii au reusit unul in plus, la scorul de 2-2 in primul set, dupa care fiecare echipa si-a castigat serviciul pana la final. Tecau si Rojer au avut o minge de break la scorul de 3-4, pe care au pierdut-o insa.
Setul 2 a inceput foarte bine pentru roman si olandez, care dupa 8 minute aveau deja 3-0. Diferenta s-a pastrat pana la final, iar italienii nu au parut sa puna mari probleme, cedand setul la diferenta de trei game-uri.

Tecau si Rojer au continuat jocul bun si in primele game-uri ale setului al treilea, conducand la un moment dat cu 3-1, insa au cazut inexplicabil in ultimele 20 de minute, in care italienii au castigat cinci game-uri consecutive si meciul, dupa ce anterior romanul si olandezul salvasera doua mingi de meci.

Horia Tecau si Jean-Julien Rojer ajunsesera in semifinale, miercuri, dupa ce au trecut de echipa unui alt roman, Florin Mergea, care joaca impreuna cu britanicul Dominic Inglot, scor 6-4, 7-6. Finala probei de dublu masculin de la Australian Open se va disputa duminica, intre italienii Simone Bolelli si Fabio Fognini si francezii Pierre-Hugues Herbert si Nicolas Mahut.

Horia Tecau si-a egalat astfel cea mai buna performanta de la Australian Open, dupa ce, in anul 2012, a fost eliminat de fratii Bryan in semifinale, atunci facand echipa cu suedezul Robert Lindstedt, alaturi de care a jucat trei finale consecutive la Wimbledon (2010-2012).