AcasăEvenimentSportAstralul Tembo a deraiat marfarul în Giulesti! Rapidul mai aproape de retrogradare...

Astralul Tembo a deraiat marfarul în Giulesti! Rapidul mai aproape de retrogradare decât de titlu!

Formatia Rapid Bucuresti a pierdut meciul disputat pe teren propriu cu Astra Giurgiu, scor 0-2, in epilogul etapei cu numarul 14 din Liga 1. Intr-o atmosfera deja tensionata din cauza parcursului slab din campionat, rapidistii au bifat inca un rezultat negativ si au ajuns sa numere patru partide consecutive fara victorie.
Chiar daca n-au beneficiat de aportul unui tehnician in toata regula, echipa fiind condusa de pe banca de interimarul Valentin Sinescu, giurgiuvenii nu i-au menajat pe „feroviari” si au obtinut toate cele trei puncte datorita golurilor inscrise de Tembo.

Mijlocasul originar din Zambia a deschis scorul in minutul 30, cu un sut din interiorul careului, debusoland total echipa lui Rada. Pe fondul jocului slab prestat de gazde, africanul a punctat a doua oara in minutul 69, dupa ce a profitat de o faza haotica petrecuta in careul lui Pecanha.

Herea a incercat in zadar sa reduca din handicap cu un sut de la distanta in minutul 83, Silviu Lung junior intervenind ferm intre buturi. Giulestenii au incheiat meciul in inferioritate numerica dupa ce Alexandru Ionita a fost eliminat, cu patru minute inainte de final, pentru cumul de cartonase galbene.

Multumita acestui succes, Astra Giurgiu a urcat pe locul secund in clasamentul Ligii 1, la egalitate de puncte cu Pandurii Targu Jiu si la opt „lungimi” de liderul Steaua. De cealalta parte, giulestenii raman pe pozitia a noua, mai aproape de retrogradare decat de echipele fruntase.

Rapid: Pecanha – Roman, Oros (Burcă ’73), Glauber, Bozovici – Grigorie, N. Grigore, Teixeira, Milisavljevici (Ilijoski ’46) – Goga (Al. Ioniţă ’46), Herea. Antrenor: Marian Rada

Astra Giurgiu: Lung – Enache, Găman, Mureşan, Bărboianu – Seidu, Takayuki Seto, Junior Morais – Tembo (William ’90+5), Ivanovski (Fatai ’77), DiStefano. Antrenor: Valentin Sinescu
Cartonaşe galbene: Roman ’19, Ilijoski ’61, Glauber ’68, Al. Ioniţă ’71, ’86 / Tembo ’27, Ivanovski ’43, DiStefano ’79
Cartonaş roşu: Al. Ioniţă ’86
Arbitri: Istvan Kovacs (central) – Sebastian Gheorghe, Aurel Oniţă (asistenţi) – Florin Mazilu (rezervă).
Observatori: Ioan Mureşan, Claudiu Popa
Supervizor: Valentin Alexandru
La meci au asistat aproximativ 3.500 de spectatori.
Pe tot parcursul partidei, din primul până în ultimul minut, suporterii prezenţi pe stadion au scandat injurii şi ironii la adresa acţionarului majoritar George Copos, a preşedintelui executiv Constantin Zotta, precum şi la adresa jucătorilor. Printre lozincile scandate s-au numărat: „Suntem mereu cu voi, voi vă bateţi joc de noi”, „Afară, afară din Giuleşti”; „Ăsta nu e Rapidul”; „George Copos asta eşti, trădătorul din Giuleşti/Tu şi familia ta, ne-aţi pătat istoria”, „Ole-ole, ole-ola, să plece Copos şi Zotta”, „Ale, ale, ale, jucători de Serie B, vă rupem picioarele”.De asemenea, fanii au afişat un banner cu mesajul: „Zotta: Îţi dăm în scris că vrem să pleci”.
În minutele 8 şi 54, din galeria Rapidului au fost aruncate două petarde în suprafaţa de joc, iar la solicitarea arbitrului suporterii au fost avertizaţi la megafon să nu mai arunce cu obiecte în teren.