AcasăEvenimentSportAstra, revelația sezonului, a pierdut ocazia de a se apropia de Steaua!...

Astra, revelația sezonului, a pierdut ocazia de a se apropia de Steaua! Guriță a făcut scandal pentru un gol anulat eronat!

Astra Giurgiu si Petrolul Ploiesti au terminat la egalitate, scor 1-1, intalnirea jucata sambata seara in etapa a 15-a a Ligii 1.
Revelatia Ligii 1, asa cum a fost numita Astra, n-a reusit sa obtina cele trei puncte din derbiul cu Petrolul, cu care s-ar fi apropiat la doar cinci ”lungimi” de prima clasata, Steaua.

Gazdele au fost cele care au deschis scorul, in minutul 62, prin japonezul Takayuki Seto, cu o lovitura de cap dupa un corner.

Egalarea oaspetilor a venit in minutul 84, cand Achim a urcat excelent pe partea dreapta, a centrat in careu, de unde Grozav (foto) a finalizat. Întâlnirea dintre cele două rivale n-a fost lipsită de momente tensionate.
Cosmin Contra a fost un car de nervi la Giurgiu după un gol corect pe care Ovidiu Hațegan l-a anulat celor de la Petrolul Ploiești.
Cu un sfert de oră înainte de final, la scorul 1-0 în favoarea gazdelor, Petrolul a punctat prin Bokila, dar Ovidiu Hațegan a anulat reușita pentru un fault inexistent.
După ce a aflat, prin telefon, că golul a fost anulat eronat, Contra s-a enervat și a intrat pe teren. S-a apucat să-l înjure pe arbitru și cu greu a fost convins să iasă de pe teren.
„Ieși afară, javră ordinară”, i-au strigat fanii aduși de Ioan Niculae la stadion lui Contra.
In urma acestei remize, Astra ramane pe locul 2 in clasamentul Ligii 1, cu 28 de puncte, in timp ce Petrolul se afla pe locul 5, cu 24 de puncte.

Astra: Lung – Yahaya, Găman, Mureşan, Bărboianu – Budescu, Seto, Distefano (Kende ’86), Junior Morais – Ivanovski, Tembo (Fatai ’72). Antrenor: Valentin Sinescu.

Petrolul: Bornescu – Guilherme, Manasse, Galamaz, Achim – Cristea, Hoban (Marinescu ’66), Mustivar, Boudjemaa (Morar ’75) – Hamza (Bokila ’60), Grozav. Antrenor: Cosmin Contra.
Cartonaşe galbene: Junior Morais ’81 / Galamaz ’47, Marinescu ’71
Arbitri: Ovidiu Haţegan (central) – Zoltan Szekely, Bogdan Gheorghe (asistenţi) – Cătălin Popa (rezervă)
Observatori: Corneliu Fecioru, Paul Mincu