AcasăEvenimentSportAșteptându-i pe otomani! Autobaza lui Cârțu n-a funcționat, FC Brașov a primit...

Așteptându-i pe otomani! Autobaza lui Cârțu n-a funcționat, FC Brașov a primit cinci goluri în Gruia!

CFR Cluj a castigat cat se poate de clar meciul cu FC Brasov, din etapa cu numarul 14 a Ligii 1, formatia lui Sorin Cartu incasand cinci goluri in Gruia. A fost ultima partidă pentru clujeni înaintea întâlnirii cu Galatassary Istanbul din grupele Ligii Campionilor, și prima pentru noul antrenor al clujenilor, portughezul Paulo Sergio. De remarcat revenirea mijlocașului Ciprian Deac după o lungă perioadă, cauzată de o gravă accidentare.

Pe o ceata destul de densa, meciul de pe terenul campioanei a inceput destul de linistit. Putinii spectatori din tribune erau mai preocupati de ironiile adresate favoritilor decat de incurajarea echipei iar „stegarii” s-au masat in propria jumatate incercand sa evite golurile.
Dupa un sfert de ora de acalmie, Gabi Muresan a reluat frumos cu capul, profitand si de o iesire gresita a portarului Taborda, iar Kapetanos nu a avut de indeplinit decat o simpla formalitate, impingand balonul in poarta dintr-un metru.

Dupa o ocazie buna a lui Valente, irosita de „ceferist”, Brasovul a replicat prin Mateiu, al carui sut a fost respins greu de Felgueiras. Atent la respingere, Buga a reluat slab, pe langa poarta goala.
Daca prima repriza a fost destul de saraca in fotbal, cea de-a a doua a fost diametral opusa. Gabi Muresan a deschis balul in minutul 54, marcand pentru 2-0 din centrarea lui Valente.

A urmat reusita lui Cadu, capitanul campioanei transformand cu siguranta un penalti obtinut de Pantelis Kapetanos. Doar trei minute mai tarziu acelasi Valente a centrat inca o data foarte bine iar Rui Pedro a trimis in plasa portii Brasovului.
In fine, cu 10 minute inainte de final, Aguirregaray a inchis tabela cu un sut fabulos, de la 25 de metri, avand de partea sa si o pozitionare de incepator a nefericitului Taborda.
Pe langa cele cinci goluri, gazdele au mai avut cel putin patru ocazii mari, semn ca dominarea lor a fost cvasi-totala.

CFR Cluj: Felgueiras – Ivo Pinto, Cadu, Piccolo, Sepsi – Alberto (Aguirregaray ’76), G. Mureşan – D. Valente (Deac ’74), Bastos (Rui Pedro ’25), Camora – Kapetanos. Antrenor: Paulo Sergio.

FC Braşov: Taborda – Străuţ, Fl. Lazăr (Potecu ’86), Machado, Cr. Ionescu – Mateiu, Velayos – Popa, Viveiros (Brata ’68), Buga – Păun (Hadnagy ’78). Antrenor: Sorin Cârţu.

Cartonaşe galbene: Luis Alberto ’15, Camora ’90+3 / Taborda ’64, Păun ’75, Popa ’88

Arbitri: Lucian Rusandu (central) – Cristian Nica, Bogdan Gheorghe (asistenţi) – Florin Marcu (rezervă0

Observatori: Constantin Miclea, Rodion Cămătaru.

Tehnicianul portughez Paulo Sergio a fost prezentat oficial, marţi, într-o conferinţă de presă, în funcţia de antrenor principal al echipei CFR Cluj, el înlocuindu-l pe Ioan Andone.