AcasăEvenimentSportAPROAPE CAMPION - Rosberg a câștigat în Japonia și e la un...

APROAPE CAMPION – Rosberg a câștigat în Japonia și e la un pas de titlu

APROAPE CAMPION Nico Rosberg s-a impus la Suzuka şi e aproape sigur de titlul de campion mondial. Nico Rosberg a câștigat, cu plecare din pole-position, Marele Premiu de Formula 1 al Japoniei. Germanul s-a impus pentru prima data în carieră în luna octombrie, dar și pe traseul de la Suzuka.

Cu aceasta ocazie, Mercedes a obținut cel de al treilea titlu mondial consecutiv rezervat constructorilor. Rosberg a plecat foarte bine de pe grilă și a condus cele mai multe tururi. Nu la fel de inspirat a fost Lewis Hamilton. Campionul mondial a ratat startul și a căzut de pe locul 2 pe 8 în primul viraj.

Triplul învingator de la Suzuka a recuperat până pe ultima treaptă a podiumul, iar în ultimele tururi a stat la doar câteva zecimi de secundă în spatele olandezului Max Verstappen.

cutl0kuxgaaxhby

Pilotul Red Bull Racing a încheiat al doilea și a urcat pe podium pentru a 6-a oară în sezonul 2016. Echipa Ferrari a început Grand Prix-ul cu penalizări încasate de ambii piloți. Vettel și Raikkonen au sosit pe locurile 4 si 5. Duelul dintre Force India și Williams pentru locul 4 la constructori continuă. Echipa indiană a punctat din nou mai bine și are un avans de 10 puncte.

În clasamentul pilotilor, Rosberg s-a îndepărtat la 33 de puncte comparativ cu Lewis Hamilton. Următoarea etapă se va desfășura peste două week-enduri, în Austin,Statele Unite, și va putea fi urmarită, în direct, pe canalele Digi Sport.